Strona główna » Książka, która otwiera oczy. „Otoczeni przez narcyzów” Thomasa Eriksona
Polecenia Poradniki Recenzje

Książka, która otwiera oczy. „Otoczeni przez narcyzów” Thomasa Eriksona

Są takie książki, które przyjemnie otulają, ale po ich przeczytaniu okładamy je na regał, by już nigdy do nich nie powrócić. Są jednak i takie, które szokują, otwierają oczy i biją na alarm. W trakcie lektury chwytamy się za głowę i zastanawiamy jak ja mogłem być tak głupi?! „Otoczeni przez narcyzów. Jak obchodzić się z tymi, którzy nie widzą świata poza sobą” Thomasa Eriksona zdecydowanie należy do książek drugiego typu.

Otoczeni przez narcyzów

Thomas Erickson nie owija w bawełnę. Krok po kroku tłumaczy, jakie typy osób możemy spotkać w swoim życiu i skupia się na narcyzach, psychopatach i makiawelistach, by później przejść już tylko do narcyzów. Pokazuje, jak każdy z nas daje się zwieść zbyt miłym, przymilnym i popularnym kolegom z pracy, studentom z roku czy kumplom z siłowni, którzy tylko czekają na to, by „wyssać” z nas to, co najlepsze.

To książka dla każdego, ponieważ szacuje się, że narcyzi stanowią 2-4% społeczeństwa, czyli statystycznie 2-4 na 100 osób, które spotykamy są toksyczne. Czasami uwezmą się na nas i będą robić wszystko, by zniszczyć naszą karierę. Innym razem okażą się złośliwym partnerem, który nas osaczy, pozbawi bliskich relacji z innymi i odejdzie, gdy staniemy się dla niego bezużyteczni.

I choć brzmi to przerażająco, to jest prawdziwe. Wystarczy poważniej zastanowić się nad tym, dlaczego pewne osoby wywołują w nas negatywne emocje lub podskórnie czujemy, że za ich życzliwością kryje się coś niedobrego. Gdy jedni są po prostu z natury empatyczni, inni nie czują wyższych emocji i patrzą tylko na swoje potrzeby oraz korzyści.

Książka, którą się chłonie

Trzeba przyznać, że pomimo skomplikowanego i złożonego tematu Eriksonowi udało się go przedstawić w przystępny sposób. Nawet osoby, które dotychczas niewiele słyszały o narcyzmie wiele z tej książki wyniosą. Obszerne rozdziały są podzielone na podrozdziały, dzięki czemu lecimy strona za stroną i nagle okazuje się, że już jesteśmy w połowie książki… Warstwa językowa, sugestywne przykłady czy proste opisy to ogromny atut tej pozycji.

To jeden z tych poradników, który faktycznie wnosi coś do życia. Autor przychodzi do nas z masą nowych informacji i podpowiedziami, w jaki sposób zorientować się, że mamy do czynienia z narcyzem. Przygotował dla nas klarowne i konkretne sposoby na radzenie sobie z takimi ludźmi, separowanie się od nich i dbanie o swój spokój i bezpieczeństwo. Bo niestety narcyz zrobi wszystko, by nas zniszczyć, a gdy okaże się partnerem czy szefem, to mamy poważny kłopot, którego ot tak nie da się rozwiązać. Istota tkwi w tym, by zrozumieć, że taki człowiek nie ma empatii i nie widzi świata na nasz sposób. Dlatego też nie będzie mu wstyd, że kogoś krzywdzi. On nie ma takich emocji, w tym rzecz.

Bez dwóch zdań „Otoczeni przez narcyzów” to lektura obowiązkowa dla każdego świadomego człowieka. Warto czerpać ze studni, którą napełnił dla nas Erikson. Rewelacyjna pozycja, o której się nie zapomina. Facet wie, o czym pisze i w dodatku robi to świetnie. Jeśli więc i Ciebie zaintrygowała ta książka, już dziś możesz kupić ją tutaj.

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować