Strona główna » “Przerwana lekcja muzyki”. Wznowienie powieści Susanny Kaysen
Literatura obyczajowa Polecenia

“Przerwana lekcja muzyki”. Wznowienie powieści Susanny Kaysen

Przerwana lekcja muzyki

W historii kina czasami zdarzają się takie ekranizacje, które potrafią przyćmić fakt, że zostały nakręcone na podstawie powieści. Jeśli więc oglądałaś/eś oscarowy film z 1999 roku „Przerwana lekcja muzyki” z genialną rolą Angeliny Jolie, Winony Ryder, Brittany Murphy i Whoopi Goldberg mogło umknąć Tobie, że inspiracją dla scenariusza była autobiograficzna książka Susanny Kaysen. Tym bardziej, że przez długie lata polskie tłumaczenie było bardzo trudno dostępne. Na szczęście Wydawnictwo Replika postanowiło wznowić wydanie z początku lat 90., więc warto sięgnąć po książkę, by uzupełnić swoją wiedzę już nawet po filmowym seansie.

Leczenie psychiatryczne w filmach i powieściach

Nie od dziś tematy związane z leczeniem w szpitalu psychiatrycznym budzą duże zaciekawienie. Chociażby dramat z 1975 roku „Lot nad kukułczym gniazdem” mimo upływu już blisko 50 lat od premiery wciąż jest wysoko ceniony przez widzów. Co ciekawe, jest to również ekranizacja książki z lat 60. Nie inaczej było z głośnym na początku lat 2000 filmem „Przerwana lekcja muzyki”. Jednak w czasie największego zainteresowania ekranizacją znalezienie autobiografii Susanny Kaysen, czyli głównej bohaterki filmu, graniczyło z cudem. Dziś możemy zarówno odświeżyć sobie kultowy już film, ponieważ jest dostępny na popularnej platformie streamingowej, jak również sięgnąć po książkę.

Girl, interrupted

Jeśli miałeś szczęście – jechałeś na Woodstock, jeśli miałeś pecha – jechałeś do Wietnamu. A jeśli nie wiedziałeś, czego chcesz – lądowałeś w domu wariatów.

Przenieśmy się do lat 60. ubiegłego wieku. Historia rozpoczyna się od próby samobójczej Susanny. Osiemnastolatka nie potrafi poradzić sobie z problemami emocjonalnymi i otaczającym ją światem, dlatego sięga po ostateczne rozwiązanie. Po konsultacji u lekarza rodzice umieszczają ją w szpitalu psychiatrycznym. Tam psychiatra diagnozuje u niej osobowość borderline lub inaczej graniczne zaburzenia osobowości. Nie tylko jednak diagnoza jest dla młodej dziewczynie obciążeniem.

Początki szpitalnego życia zdecydowanie nie należą do najłatwiejszych. Już od pierwszego dnia musi zmierzyć się z narzuconym jej rygorem, a dodatkowo spotyka inne nastolatki z różnymi problemami psychicznymi. Kleptomankę Giorgina. Molestowaną seksualnie przez ojca, uzależnioną od valium i kurczaków Daisy. Oszpeconą w trakcie pożaru Polly i dominującą na całym oddziale, żywiołowa socjopatka Lisa. Susanna spędza tu dwa lata, podczas których uczy się, że bycie wzorową pacjentką nie popłaca.

„Przerwana lekcja muzyki” to poruszająca, autobiograficzna powieść, która porusza temat życia z łatką choroby psychicznej w latach 60., stygmatyzacji, ubezwłasnowolnienia i niedoskonałej opieki psychiatrycznej, która czasami przywołuje na myśl więzienie. Jednak to przede wszystkim historia samotności, próby odnalezienia siebie samej i granicy między normą a chorobą psychiczną. Zdecydowanie warto przeczytać!

Książkę Susanny Kaysen „Przerwana lekcja muzyki” znajdziesz tutaj.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować