Strona główna » “Przerwana lekcja muzyki”. Wznowienie powieści Susanny Kaysen
Literatura obyczajowa Polecenia

“Przerwana lekcja muzyki”. Wznowienie powieści Susanny Kaysen

Przerwana lekcja muzyki

W historii kina czasami zdarzają się takie ekranizacje, które potrafią przyćmić fakt, że zostały nakręcone na podstawie powieści. Jeśli więc oglądałaś/eś oscarowy film z 1999 roku „Przerwana lekcja muzyki” z genialną rolą Angeliny Jolie, Winony Ryder, Brittany Murphy i Whoopi Goldberg mogło umknąć Tobie, że inspiracją dla scenariusza była autobiograficzna książka Susanny Kaysen. Tym bardziej, że przez długie lata polskie tłumaczenie było bardzo trudno dostępne. Na szczęście Wydawnictwo Replika postanowiło wznowić wydanie z początku lat 90., więc warto sięgnąć po książkę, by uzupełnić swoją wiedzę już nawet po filmowym seansie.

Leczenie psychiatryczne w filmach i powieściach

Nie od dziś tematy związane z leczeniem w szpitalu psychiatrycznym budzą duże zaciekawienie. Chociażby dramat z 1975 roku „Lot nad kukułczym gniazdem” mimo upływu już blisko 50 lat od premiery wciąż jest wysoko ceniony przez widzów. Co ciekawe, jest to również ekranizacja książki z lat 60. Nie inaczej było z głośnym na początku lat 2000 filmem „Przerwana lekcja muzyki”. Jednak w czasie największego zainteresowania ekranizacją znalezienie autobiografii Susanny Kaysen, czyli głównej bohaterki filmu, graniczyło z cudem. Dziś możemy zarówno odświeżyć sobie kultowy już film, ponieważ jest dostępny na popularnej platformie streamingowej, jak również sięgnąć po książkę.

Girl, interrupted

Jeśli miałeś szczęście – jechałeś na Woodstock, jeśli miałeś pecha – jechałeś do Wietnamu. A jeśli nie wiedziałeś, czego chcesz – lądowałeś w domu wariatów.

Przenieśmy się do lat 60. ubiegłego wieku. Historia rozpoczyna się od próby samobójczej Susanny. Osiemnastolatka nie potrafi poradzić sobie z problemami emocjonalnymi i otaczającym ją światem, dlatego sięga po ostateczne rozwiązanie. Po konsultacji u lekarza rodzice umieszczają ją w szpitalu psychiatrycznym. Tam psychiatra diagnozuje u niej osobowość borderline lub inaczej graniczne zaburzenia osobowości. Nie tylko jednak diagnoza jest dla młodej dziewczynie obciążeniem.

Początki szpitalnego życia zdecydowanie nie należą do najłatwiejszych. Już od pierwszego dnia musi zmierzyć się z narzuconym jej rygorem, a dodatkowo spotyka inne nastolatki z różnymi problemami psychicznymi. Kleptomankę Giorgina. Molestowaną seksualnie przez ojca, uzależnioną od valium i kurczaków Daisy. Oszpeconą w trakcie pożaru Polly i dominującą na całym oddziale, żywiołowa socjopatka Lisa. Susanna spędza tu dwa lata, podczas których uczy się, że bycie wzorową pacjentką nie popłaca.

„Przerwana lekcja muzyki” to poruszająca, autobiograficzna powieść, która porusza temat życia z łatką choroby psychicznej w latach 60., stygmatyzacji, ubezwłasnowolnienia i niedoskonałej opieki psychiatrycznej, która czasami przywołuje na myśl więzienie. Jednak to przede wszystkim historia samotności, próby odnalezienia siebie samej i granicy między normą a chorobą psychiczną. Zdecydowanie warto przeczytać!

Książkę Susanny Kaysen „Przerwana lekcja muzyki” znajdziesz tutaj.

Kasia