Strona główna » Książka, która może uratować życie. “Dość dobre powody, aby pozostać przy życiu”
Polecenia Poradniki Recenzje

Książka, która może uratować życie. “Dość dobre powody, aby pozostać przy życiu”

Dość dobre powody, aby pozostać przy życiu - Matt Haig

Depresja to jedna z najczęstszych chorób XXI wieku. Gdy jedni wciąż uczą się o niej mówić, inni milczą i cierpią w cieniu. Dlatego tak ważne jest, by rozmawiać o swoim zdrowiu psychicznym i wzajemnie się wspierać. Ten, kto nigdy nie chorował na depresję nie potrafi pojąć, jak bardzo przytłacza i odbiera wszelkie chęci. I właśnie z tego powodu „Dość dobre powody, aby pozostać przy życiu” stają się jedną z najważniejszych książek w tym temacie. Matt Haig nie musiał uruchamiać wyobraźni. Opisał piekło, które sam przeszedł.

Dość dobre powody, aby pozostać przy życiu

To książka, która zdecydowanie wciska w fotel. Od razu odechciewa się nam żartów i bezsensownych dyskusji. Wali między oczy i pokazuje, co czuje człowiek, który cierpi z powodu depresji. Matt Haig zmagał się z nią przez kilka lat. Miał pozornie udane użycie, był w szczęśliwym związku, rodzice go kochali i troszczyli się o niego. A jednak cierpienie było tak dojmujące, że odbierało wszelkie chęci do dalszego życia. Choć to wydaje się zaskakujące, często właśnie tak jest. Ci, którzy chętnie dyskutują i głośno się śmieją nierzadko są tymi, którzy w środku coraz bardziej się rozpadają.

Kiedy przeżywasz kryzys, wydaje ci się – zresztą niesłusznie – że nikt na świecie nie czuje się tak źle jak ty.

W tej książce nie znajdziesz pustosłowia, górnolotnych określeń. Ta książka ocieka emocjami, bólem i wewnętrznymi rozterkami. Autor pisał tak, jak czuł. Dlatego czasami jeden akapit to trzy zdania, a czasem zaledwie jedno słowo. I warto zwrócić na to uwagę, bo ten język żyje, a książka razem z nim. Dzięki temu jest jeszcze bardziej autentyczna i sprawia, że zaczynamy współodczuwać razem z pisarzem.

Każda napisana książka jest produktem ludzkiego umysłu znajdującego się w określonym stanie. Dodaj wszystkie książki do siebie i otrzymasz sumę końcową człowieczeństwa.

Książka, która może uratować życie

Ta książka naprawdę może uratować życie, bo zamiast suchych rad znajdziesz w niej ból człowieka, który sam pokonał depresję. Był na samym dnie śmierdzącej, emocjonalnej studni i udało mu się z niej wydostać. Po kilku latach cierpienia powoli wygrzebał się. Obecnie to facet w średnim wieku, pisarz, który dzieli się swoim doświadczeniem. I to właśnie jego „Dość dobre powody, aby pozostać przy życiu” mocno przemawiają do człowieka.

Jego książka pokazuje, że to, co czuje człowiek w depresji nie jest niczym dziwnym. To cierpienie, ale nie jest w nim odosobniony. Niektórzy mają wrażenie, że są sami ze swoim bólem, gdy tymczasem wokół jest wielu innych, również chorujących.

Ta książka jest też ważna dlatego, że pokazuje innym, co czują ludzie w depresji. Gdy zachoruje Twój partner, dziecko, przyjaciel czy rodzic zrozumiesz, co siedzi w jego głowie. I właśnie słowa człowieka, który sam to przetrwał są jednym z najlepszych sposobów na pojęcie skali cierpienia.

Pewnego dnia doświadczysz radości, tak silnej jak twój ból. Popłaczesz się z euforii, słuchając Beach Boysów, będziesz się gapił na twarzyczkę dziecka, które śpi na twoich kolanach, nawiążesz nowe przyjaźnie, skosztujesz nowej pysznej potrawy, będziesz podziwiał przepiękny widok z wysoka bez kalkulowania prawdopodobieństwa upadku i śmierci. Są książki, których jeszcze nie przeczytałeś, a które cię wzbogacą, filmy, które obejrzysz, jedząc megaduży popcorn, będziesz tańczył, śmiał się, uprawiał seks, biegał w rzece i gadał do nocy, i śmiał się do rozpuku. Życie na ciebie czeka. Może utknąłeś tu na chwilę, ale świat nigdzie się nie wybiera. Wytrzymaj, jeśli potrafisz. Życie jest tego warte.

Ta książka porusza. Jeśli więc i Ciebie zainteresowała, możesz kupić ją tutaj.

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować