Strona główna » Książka, która może dużo uświadomić… „Wypełnić pustkę i żyć lepiej”
Poradniki Recenzje

Książka, która może dużo uświadomić… „Wypełnić pustkę i żyć lepiej”

Wypełnić pustkę i żyć lepiej

O zaniedbaniu emocjonalnym w dzieciństwie mówi się niewiele lub wcale. Już samo myślenie o tym, że nasi rodzice byli nie w porządku, traumatyzowali nas, zaniedbywali czy w jakikolwiek sposób krzywdzili, budzi wyrzuty sumienia. A jednak dotyczy to wielu osób, niezależnie od ich pochodzenia, wykształcenia czy domowych rytuałów. Dzieci ZED, czyli zaniedbane emocjonalnie w dzieciństwie, stanowią spory odsetek nas, pozornie szczęśliwych i spełnionych dorosłych. I ta książka bardzo mocno uświadamia ten problem oraz wynikające z niego konsekwencje.

„Wypełnić pustkę i żyć lepiej”

Zaniedbanie emocjonalne w dzieciństwie polega na niewłaściwych lub niewystarczających reakcjach na potrzeby emocjonalne rozwijającego się dziecka. Dotyczy to zarówno trzylatków, jak i wchodzących w dorosłość szesnastolatków. Przyczyn takiego zachowania może być wiele – niewiedza, egoizm lub zaniedbania, których doświadczali rodzice we własnym dzieciństwie. Niestety konsekwencji takich zachowań jest wiele.

Rozwijające się maluchy nie potrafią we właściwy sposób interpretować własnych emocji i uczuć, mogą mieć poczucie, że są one niewłaściwe, a ich odczuwanie sprawia, że są gorsi. W efekcie pojawia się coraz większe wycofywanie w głąb siebie, brak akceptacji własnych uczuć, brak zaufania do swoich przeczuć i gorycz, że te się pojawiają. Dziecko rozwija się w izolacji wobec własnych emocji i ma wrażenie, że to jedyna słuszna droga do tego, by mogło zostać zaakceptowane.

Życie dorosłego człowieka, który ma zablokowane emocje, jest bardzo, bardzo trudne i niestety przekłada się na relacje, jakie tworzy on z innymi ludźmi. Wśród zachowań pokrzywdzonych niegdyś dzieci pojawia się pozorna oziębłość wobec partnerów, wysokie wymagania czy chłód wobec własnych dzieci, brak zaangażowania w przyjaźnie, wycofanie, poczucie bycia niewystarczającym i gorszym. A to wszystko przekłada się na poczucie wewnętrznej pustki…

Jak sobie poradzić?

Jonice Webb jest doktorem psychologii klinicznej i od 1991 posiada licencję na prowadzenie własnej praktyki. Jej książka to kopalnia wiedzy i informacji, które mogą zaszokować. Jeśli jesteś osobą ZED, to bardzo możliwe, że nigdy wcześniej nie spotkałeś się z takim określeniem i nie masz pojęcia o tym, że w dzieciństwie zostałeś emocjonalnie zaniedbany. Prędzej to Twój partner dostrzeże, że coś jest nie w porządku i z miłości do Ciebie oraz troski o Waszą relację zacznie szukać, aż w końcu trafi na tę książkę i Ci ją podsunie.

„Wypełnić pustkę i żyć lepiej” to książka, dzięki której zrozumiesz złożoność problemu i fakt, że możesz się z nim uporać. I to chyba jedna z najważniejszych informacji – tak, zaniedbanie można „przepracować” i tworzyć zdrowe i wartościowe relacje w zgodzie ze sobą i swoimi uczuciami. Autorka pokazuje również, że podchodząc delikatnie do tematu, jesteś w stanie uzdrowić tę kwestię również ze swoimi rodzicami.

Ta książka jest niesamowicie wartościowa. Trzeba przyznać, że autorka wykonała kawał dobrej roboty. Znajdziesz w niej ogrom informacji oraz historii pacjentów, którzy odkryli ZED oraz uporali się z nim. Odkryjesz metody postępowania i zrozumiesz, że poznanie diagnozy może być najważniejszym krokiem w drodze do lepszej jakości swojego życia i poczucia spokoju i spełnienia. A wszystko to przy lekkości języka, cieple oraz akceptacji. Fantastyczna książka, warto ją przeczytać – kto wie, jakie wnioski z niej wyniesiesz.

Książkę „Wypełnić pustkę i żyć lepiej. Jak uzdrowić relację z partnerem, rodzicami i dziećmi” znajdziesz tutaj.

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉 Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować