Strona główna » Kontrowersyjny reportaż. „Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II”
Polecenia Reportaże

Kontrowersyjny reportaż. „Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II”

Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział

Kilka miesięcy temu bardzo popularnym tematem stały się skandale dotyczące ukrywania pedofilii. Choć ten temat wypływa już od lat i demaskuje kolejne przewiny, kłamstwa i krzywdy, to tym razem został poruszony w nieoczekiwany dla wielu osób sposób. W świadomości chrześcijan Jan Paweł II to postać wybitna, niosąca przede wszystkim miłość oraz prawdy własnej wiary. Czy to możliwe, aby Karol Wojtyła był tym, który wiedział o wykorzystywaniu dzieci i nic z tym nie zrobił?

„Maxima Culpa”

W marcu 2023 roku na półkach polskich księgarń pojawiła się jedna z bardziej wyczekiwanych wiosennym premier książkowych. Ekke Overbeek zasłynął reportażem „Lękajcie się. Ofiary pedofilii w polskim Kościele mówią”. Tym razem pod lupę wziął działalność jednego z najsłynniejszych Polaków. Co ciekawe, skupił się przede wszystkim nie na pontyfikacie, ale pracy Wojtyły za czasów, gdy był jeszcze duszpasterzem w swoim kraju.

Wiele osób zadawało sobie pytanie, czy przy tak ogromnej skali pedofilii, nieprawości i zakłamania jest możliwe, aby najważniejsza w Kościele osoba nie miała o tym procederze pojęcia? Niestety fakty i dokumenty załączone przez autorka książki mówią same za siebie. To ponad 500 stron wydarzeń, analiz i historii, które często były zakryte zbiorową amnezją. W końcu przyznać się do nich było wstyd, niektórzy też odczuwali strach… W naszym społeczeństwie przecież nie mówiło się źle o księżach.

Tymczasem Overbeek udowadnia, że Wojtyła nieraz miał do czynienia z księżmi, którzy byli przenoszeni między parafiami lub nawet wysyłani za granicę, by uniknąć odpowiedzialności za obrzydliwości, których się dopuszczali. Reportaż ukazuje, że ówczesny metropolita krakowski był odpowiedzialny za tuszowanie pedofilii wśród podległych mu duchownych. Autor zastanawia się również, czy w świetle tak obszernych dowodów da się utrzymać jeszcze wizję nieskalanego wiedzą o złu papieża, który niósł tylko miłość i dobro.

Propozycja od Wydawnictwa Agora porusza tematy bolesne, wstydliwe i trudne. Niestety pedofilia nie jest reliktem przeszłości, a procederem, który wciąż ma miejsce. Stąd też „Maxima Culpa” staje się wręcz lekturą obowiązkową, każącą zastanowić się, jaką winę ponosi również społeczeństwo, które pomimo swojej wiedzy odwraca wzrok i nie piętnuje krzywdzicieli. Ważna, trudna i obowiązkowa lektura. Może to prztyczek, dzięki któremu niejedna osoba skonfrontuje własną wiarę z brutalną rzeczywistością.

Książkę „Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II” znajdziesz tutaj.

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉 Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować