Strona główna » Kinowa premiera “Zdarzyło się” – ekranizacji autobiograficznej powieści Annie Ernaux “L’événement”
Biografie Ciekawostki

Kinowa premiera “Zdarzyło się” – ekranizacji autobiograficznej powieści Annie Ernaux “L’événement”

Zdarzyło się Annie Ernaux

Wieść o zdobyciu Nagrody Nobla w dziedzinie literatury przez Annie Ernaux obiegła świat w czwartek 6 października. Kto w swoich zbiorach nie posiadał jeszcze książek wybitnej, francuskiej pisarki, czym prędzej zaczął przeszukiwać internet. W tych poszukiwaniach zwyciężyli najszybsi, ponieważ ostatnie egzemplarze autobiograficznej książki „Lata”, która ukazała się w tym roku nakładem Wydawnictwa Czarne, zniknęły w około 15 minut po opublikowaniu werdyktu przez Akademię Szwedzką. Wydawnictwo na szczęście zaplanowało dodruk, więc miłośnicy dobrych książek będą mogli zaopatrzyć się w swój egzemplarz już całkiem niedługo. Tymczasem 28 października do polskich kin wchodzi film „Zdarzyło się”, który jest ekranizacją autobiograficznej powieści tegorocznej noblistki “L’événement”.

Zdarzyło się” – opowieść o systemowej opresji

Francuski dramat w reżyserii Audrey Divan „Zdarzyło się” to poruszające, pełne napięcia kino. Mimo że akcja dzieje się w latach 60. we Francji, fabuła jest niezwykle aktualna i polski widz z pewnością zauważy, że historia lubi się niestety powtarzać.

Bohaterką filmu jest młoda 22 letnia studentka literatury francuskiej. Anne świetnie się uczy, należy do grona najzdolniejszych studentów i marzy o zrobieniu akademickiej kariery. Jednak wszystkie jej plany stają pod znakiem zapytania, kiedy dowiaduje się, że jest w ciąży. Dodajmy, że w tamtych czasach aborcja we Francji była zakazana. Lekarzowi groziło za przeprowadzenie zabiegu usunięcia płodu więzienie i odebranie prawa do wykonywania zawodu. Jeśli kobieta nie chciała urodzić, pozostawała jej jedynie opcja nielegalnego zabiegu.

Dziewczyna staje więc przed dylematem. Nie chce zostać matką, nie teraz, ponieważ, jeśli urodzi, przekreśli to jej wszystkie marzenia i aspiracje. Ale jednocześnie doskonale zdaje sobie sprawę, że za dokonanie aborcji grozi jej wyrzucenie z uczelni. A nawet kara więzienia. Osamotniona w trudnej, kluczowej dla jej dalszego życia sytuacji musi podjąć decyzję. Bo czas ucieka i czasami nie ma już odwrotu. Mimo strachu i zdawania sobie sprawy z konsekwencji swojego czynu postanawia poddać się aborcji. Tylko jak to zrobić, gdy rodzina nie może się dowiedzieć o jej ciąży, znajomi się od niej odwracają, a uzyskanie profesjonalnej pomocy nie jest możliwe?

Nagrody i nominacje dla filmu „Zdarzyło się”

Film „Zdarzyło się” oparty na autobiograficznej powieści Annie Ernaux otrzymał Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Reżyserka została wyróżniona również na tym wydarzeniu Nagrodą Arca Cinemagiovani, Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI), Nagrodą Specjalną – Nagrodą Briana. Młodziutka aktorka Anamaria Vartolomei, która wcieliła się w postać Anne, głównej bohaterki, otrzymała Cezara w kategorii Najbardziej obiecująca aktorka. Film został również nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepszy europejski film roku wg uniwersytetów (EUFA), do Nagrody Publiczności w Transatlantyku, do nagrody Złoty Kłos na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Valladolid. Zdobył także wyróżnienie jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest.

Do tych licznych wyróżnień dodajmy jeszcze samą Literacką Nagrodę Nobla 82-letniej autorki, bez której powieści „L’événement” ekranizacja nie miałaby szansy powstać. Ta książka Annie Ernaux ukazała się we Francji w 2000 roku. Pisarka porusza w niej jedno zdarzenie – aborcję Annie Duchesne czyli swoją aborcję, ponieważ Duchesne to panieńskie nazwisko noblistki. Jeśli więc literackie nagrody nie są Tobie obojętne, na jesień zalecamy zarówno lekturę książki „Lata” Annie Ernaux jak i kinowy seans „Zdarzyło się”.

Autobiograficzną książkę francuskiej pisarki, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2022 roku zamówisz już teraz TUTAJ.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować