Strona główna » Jakie książki z finału National Book Award 2022 możemy przeczytać po polsku?
Ciekawostki Książki dla dzieci Literatura młodzieżowa

Jakie książki z finału National Book Award 2022 możemy przeczytać po polsku?

National Book Award 2022

5 października poznaliśmy finalistów jednej z najważniejszych nagród literackich w USA. Jury wybrało pięć tytułów w pięciu kategoriach. Z ciekawością przejrzeliśmy wyróżnione książki, by sprawdzić, które z nich możemy już przeczytać w Polsce.

National Book Award

To przyznawana od 1950 roku w Stanach Zjednoczonych nagroda, która wyróżnia amerykańskich autorów. Ustanowiło ją Amerykańskie Stowarzyszenie Księgarzy (American Booksellers Association) w 1936 roku. Autorzy nagradzani są w pięciu kategoriach: literatura piękna, literatura faktu, poezja, literatura dla młodych czytelników i przekład literacki. Nominowanych do 73. edycji National Book Award poznaliśmy we wrześniu. Natomiast wraz z początkiem października jury ogłosiło listę 25 finalistów w każdej kategorii. 5 laureatów poznamy już 16 listopada.

A jaki jest wynik naszych poszukiwań? Spośród ponad dwudziestki książek znaleźliśmy dwie w kategorii „literatura dla młodych czytelników”, których polskie przekłady są dostępne w Polsce. Co prawda, na jedną z nich musimy poczekać do 12 października. Oto tytuły: „Ogrzyca i dzieci” i „Przewodnik lesbijski po katolickiej szkole”.

Ogrzyca i dzieci” – nowa książka autorki „Dziewczynka, która wypiła księżyc”

Najnowsza powieść dla młodych czytelników autorstwa Kelly Barnhill, w przekładzie Łukasza Małeckiego, ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackie 12 października. Ta przepełniona magią baśniowa opowieść spodoba się wszystkim dzieciom (9+), które uwielbiają książki z elementami fantastyki.

Amerykańska pisarka tym razem zaprasza do Wdoligłaźna. To było urokliwe miasteczko, aż do pożaru, który wybuchł pewnej straszliwej nocy i spalił Bibliotekę. Od tamtej pory miasto zaczęło upadać. Kolejne pożogi pochłonęły Szkołę, domy i sklepy. A w Wdoligłaźnie na przemian zdarzały się susze i powodzie. Mieszkańcy zaczęli być nieufni i kierowali się myślą, że lepiej pilnować własnego nosa. Zamknęli więc swoje domy dla sąsiadów i serca dla potrzebujących. Wierzyli jednak, że lekarstwem na cało zło, które zdarza się w mieście, jest Burmistrz – przystojny i przesławny w świecie pogromca smoków.

Ale tak naprawdę tylko dzieci z miejscowego Sierocińca wierzyły, że Wdoligłaźno może znowu stać się urokliwym i życzliwym miejscem. Aż pewnego dnia jedna z sierot zniknęła… Burmistrz oskarża o tą zbrodnię Ogrzycę, która zamieszkała w krzywej chacie na obrzeżach Wdoligłaźna. A może prawdziwa bestia czai się o wiele bliżej i ma przyjazne oblicze? Tę zagadkę mogą rozwikłać jedynie podopieczni Sierocińca.

Książkę „Ogrzyca i dzieci” możesz zamówić już w przedsprzedaży  TUTAJ.

Przewodnik lesbijski po katolickiej szkole” – powieść o queerowej dziewczynie

Jak być prawdziwą sobą, kiedy nie dość że jest się akurat w wieku dojrzewania, to jest się jedyną queerową osobą w całej szkole? Dodajmy, w katolickiej szkole, która nie akceptuje dyskusji o aborcji i seksualności… Taką historię proponuje nastolatkom Sonora Reyes, której książka „Przewodnik lesbijski po katolickiej szkole” ukazała się w polskim przekładzie (Dominik Górka) nakładem Wydawnictwa We Need YA.

To niezwykle zabawna i poruszająca opowieść o 16-letniej Yamilet Flores, która chodzi do katolickiej szkoły Slayton Catholic. I przy okazji jest lesbijką. Ale nikt o tym jeszcze nie wie. Nastolatka woli być znana ze swojego zabójczego eyelinera niż z tego, że jest jedną z niewielu meksykańskich dziewczyn w grupie białych, pochodzących z majętnych rodzin rówieśników. Lepiej nie mówić, co by było, gdyby ktoś się dowiedział, że woli dziewczyny.

Jednak zdecydowanie trudno udawać, że jest się hetero, kiedy Bo, jedyna otwarcie queerowa osoba w całej szkole, jest tak denerwująco perfekcyjna! Na dodatek jest mądra, i utalentowana, i słodka. Yami obiecuje sobie, że nie popełni ponownie tego samego błędu i nie pozwoli się sobie zakochać w innej dziewczynie. Jeśli wiadomość o jej orientacji dotarłaby do jej mamy, Yami musiałaby stawić czoła czemuś o wiele gorszemu niż odrzucenie. Często więc będzie musiała zadawać sobie pytanie: CBZHD? Co By Zrobiła Heteroseksualna Dziewczyna?

Tę wzruszającą, piekielnie szczerą, pełną smutków i radości książkę „Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole” możesz kupić TUTAJ.

Kasia