Strona główna » Bajki wymagają aktualizacji! Nowa kampania firmy Intel i Fundacji IT Girls
Ciekawostki Książki dla dzieci

Bajki wymagają aktualizacji! Nowa kampania firmy Intel i Fundacji IT Girls

Intel Aktualizuje Bajki. Nowa kamapnia firmy Intel i Fundacji IT Girls

Przyszła pora na gruntowne zmiany w klasycznych bajkach. Czy naprawdę królewny stworzone są tylko do biernego czekania na swojego królewicza i nie mogą same nic zdziałać, np. wydostać się z wieży czy pójść na bal? Za to w tym samym czasie na królewiczów czekają wielkie przygody, odkrycia i walki ze smokami… Firma Intel oraz zespół Fundacji IT Girls wzięli więc na warsztat ikoniczne historie dla najmłodszych i zaktualizowali je. Bo kto powiedział, że Kopciuszek nie może kodować, Roszpunka inżynierować, a Małgosia z Jasiem hakować?

Królewny w świecie nowych technologii

We wrześniu ruszyła nowa kampania firmy Intel pod hasłem „Intel Aktualizuje Bajki”. Jej ambasadorką została Janina Bąk, autorka książki „Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady żeby dostać Nobla?”. Dobrze znane nam od dziecka bajki o popularnych królewnach można już odłożyć na półkę. Teraz do kanonu lektur dla przedszkolaków wchodzą te, w których istnieje świat nowoczesnych technologii. Nowe wersje klasycznych bajek pokazują, że dziewczynki mogą zostać, kim tylko chcą. Zrobienie kariery w IT czy naukach ścisłych nie zależy od płci, a od chęci i zainteresowań. Każdy może pokochać kodowanie i programowanie, a te krzywdzące stereotypy o zawodach zarezerwowanych tylko dla mężczyzn można włożyć między bajki.

Ilustracje do zaktualizowanych historii wykonała Magdalena Muki Krupa.

Wcale nie za siedmioma górami i lasami, nie za siedmioma rzekami czy morzami, żyła sobie dziewczynka, której od dzieciństwa opowiadano bajki. Bajki o tym, że pewne rzeczy nie są dla dziewczynek. Na przykład takie, w których nie dla nich kodowanie, programowanie czy inżynierowanie…

Intel oraz Fundacja IT GIRLS uznali, że najwyższa pora, żeby takie bajki włożyć między bajki i napisać je na nowo, albo zaktualizować, jak kto woli…

Tak właśnie narodził się pomysł na kampanię Intel Aktualizuje Bajki, której długofalowym celem jest budowanie bardziej zróżnicowanego środowiska pracy w branży IT. A krótkofalowym? Chcielibyśmy, aby dzieciaki pokochały świat nowoczesnych technologii tak, jak kochamy go my!

– Inżynierki i inżynierowie z Intel, Zespół Fundacji IT Girls

Zbiór zaktualizowanych bajek można pobrać za darmo w formacie pdf ze strony kampanii Intel aktualizuje bajki. Do ebooka dołączone są również przydatne materiały edukacyjne (m.in. scenariusz lekcji o technologii), pliki audio z bajkami oraz krótki poradnik, dlaczego warto i jak rozmawiać z dziećmi o nowych technologiach. Formularz, który umożliwia otrzymania pełnego pakietu materiałów, znajdziesz TUTAJ.

Kampania “Intel aktualizuje bajki” w przedszkolach

Jeśli jesteś rodzicem dziecka w wieku przedszkolnym lub nauczycielem w przedszkolu możesz również zaprosić edukatorów z fundacji IT Girls do przeprowadzenia zajęć. W tym celu należy wypełnić dedykowany formularz. Co ważne, lekcja przeprowadzona w ramach kampanii Intel aktualizuje bajki jest całkowicie bezpłatna. Zajęcia dedykowane są dzieciom w wieku 5-6 lat i trwają ok. 30 minut w zależności od od zaangażowania i możliwości grupy. W trakcie warsztatów edukatorki rozmawiają z dziećmi o nowych technologiach, angażują je w tematyczne zabawy grupowe oraz w pracę indywidualną.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować