Strona główna » Bajki wymagają aktualizacji! Nowa kampania firmy Intel i Fundacji IT Girls
Ciekawostki Książki dla dzieci

Bajki wymagają aktualizacji! Nowa kampania firmy Intel i Fundacji IT Girls

Intel Aktualizuje Bajki. Nowa kamapnia firmy Intel i Fundacji IT Girls

Przyszła pora na gruntowne zmiany w klasycznych bajkach. Czy naprawdę królewny stworzone są tylko do biernego czekania na swojego królewicza i nie mogą same nic zdziałać, np. wydostać się z wieży czy pójść na bal? Za to w tym samym czasie na królewiczów czekają wielkie przygody, odkrycia i walki ze smokami… Firma Intel oraz zespół Fundacji IT Girls wzięli więc na warsztat ikoniczne historie dla najmłodszych i zaktualizowali je. Bo kto powiedział, że Kopciuszek nie może kodować, Roszpunka inżynierować, a Małgosia z Jasiem hakować?

Królewny w świecie nowych technologii

We wrześniu ruszyła nowa kampania firmy Intel pod hasłem „Intel Aktualizuje Bajki”. Jej ambasadorką została Janina Bąk, autorka książki „Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady żeby dostać Nobla?”. Dobrze znane nam od dziecka bajki o popularnych królewnach można już odłożyć na półkę. Teraz do kanonu lektur dla przedszkolaków wchodzą te, w których istnieje świat nowoczesnych technologii. Nowe wersje klasycznych bajek pokazują, że dziewczynki mogą zostać, kim tylko chcą. Zrobienie kariery w IT czy naukach ścisłych nie zależy od płci, a od chęci i zainteresowań. Każdy może pokochać kodowanie i programowanie, a te krzywdzące stereotypy o zawodach zarezerwowanych tylko dla mężczyzn można włożyć między bajki.

Ilustracje do zaktualizowanych historii wykonała Magdalena Muki Krupa.

Wcale nie za siedmioma górami i lasami, nie za siedmioma rzekami czy morzami, żyła sobie dziewczynka, której od dzieciństwa opowiadano bajki. Bajki o tym, że pewne rzeczy nie są dla dziewczynek. Na przykład takie, w których nie dla nich kodowanie, programowanie czy inżynierowanie…

Intel oraz Fundacja IT GIRLS uznali, że najwyższa pora, żeby takie bajki włożyć między bajki i napisać je na nowo, albo zaktualizować, jak kto woli…

Tak właśnie narodził się pomysł na kampanię Intel Aktualizuje Bajki, której długofalowym celem jest budowanie bardziej zróżnicowanego środowiska pracy w branży IT. A krótkofalowym? Chcielibyśmy, aby dzieciaki pokochały świat nowoczesnych technologii tak, jak kochamy go my!

– Inżynierki i inżynierowie z Intel, Zespół Fundacji IT Girls

Zbiór zaktualizowanych bajek można pobrać za darmo w formacie pdf ze strony kampanii Intel aktualizuje bajki. Do ebooka dołączone są również przydatne materiały edukacyjne (m.in. scenariusz lekcji o technologii), pliki audio z bajkami oraz krótki poradnik, dlaczego warto i jak rozmawiać z dziećmi o nowych technologiach. Formularz, który umożliwia otrzymania pełnego pakietu materiałów, znajdziesz TUTAJ.

Kampania “Intel aktualizuje bajki” w przedszkolach

Jeśli jesteś rodzicem dziecka w wieku przedszkolnym lub nauczycielem w przedszkolu możesz również zaprosić edukatorów z fundacji IT Girls do przeprowadzenia zajęć. W tym celu należy wypełnić dedykowany formularz. Co ważne, lekcja przeprowadzona w ramach kampanii Intel aktualizuje bajki jest całkowicie bezpłatna. Zajęcia dedykowane są dzieciom w wieku 5-6 lat i trwają ok. 30 minut w zależności od od zaangażowania i możliwości grupy. W trakcie warsztatów edukatorki rozmawiają z dziećmi o nowych technologiach, angażują je w tematyczne zabawy grupowe oraz w pracę indywidualną.

Kasia

Kasia

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować