Strona główna » Iwona Chmielewska w finale Nagrody Andersena
Aktualności ze świata książki Książki dla dzieci

Iwona Chmielewska w finale Nagrody Andersena

news_iwona_chmielewska

Dla wielu czytelników, koneserów książki obrazkowej dla dorosłych z pewnością nie będzie zaskoczeniem, że po raz kolejny wspaniała polska ilustratorka i autorka książek Iwona Chmielewska znalazła się na krótkiej liście finałowej Nagrody Hansa Christiana Andersena. Tą wspaniałą wiadomością podzieliła się z obserwatorami polska sekcja IBBY.

Ta najbardziej prestiżowa nagroda literacka na świecie – nazywana również Małym Noblem – to wyjątkowe wyróżnienie dla twórców literatury dziecięcej i młodzieżowej. Do tej pory spośród grona wybitnych polskich twórców jedynie Zbigniew Rychlicki – znakomity polski ilustrator i grafik – w 1982 roku został laureatem Nagrody.

Lista finalistów

To już 56. edycja Nagrody Andersena w kategorii graficznej. W tym roku Polka znalazła się na tzw. „shortliście” ilustratorów. Wybitni ilustratorzy nominowani do Małego Nobla 2022 w świecie literatury pochodzą również z:

  • Włoch (Beatrice Alemagna),
  • Japonii (Ryoji Arai),
  • Argentyny (Gusti),
  • Republiki Korei (Suzy Lee.
  • Kanady (Sydney Smith).

W kategorii literackiej na krótkiej liście znajdują się następujący pisarze:

  • Marie-Aude Murail z Francji,
  • Maria Cristina Ramos z Argentyny,
  • Fatima Sharafeddine z Libanu,
  • Peter Svetina ze Słowenii,
  • Annika Thor ze Szwecji,
  • Margaret Wild z Australii.

O ilustratorce

Niewątpliwie twórczość Iwony Chmielewskiej jest rozpoznawalna nie tylko w Polsce. Warto wiedzieć, że ilustratorka o niespotykanej wrażliwości swoje pierwsze książki graficzne wydała w Korei Południowej. Na rynku koreańskiej książki znajduje się już ponad 14 publikacji Polki. Jednak jej rozpoznawalność nie ogranicza się wyłącznie do tej części Azji. Jest również znana szerokiemu gronu czytelników w Japonii, Chinach, Meksyku, Niemczech, Hiszpanii, Francji czy na Tajwanie. Nie dziwi więc fakt, iż mistrzyni obrazkowych arcydzieł została doceniona podczas największych i najważniejszych targów książki dla dzieci we Włoszech.

Iwona Chmielewska jest potrójną laureatką Bologna Ragazzi Award. W 2011 roku otrzymała nagrodę za książkę A House of the Mind: Maum (Maum dom duszy) z tekstem Heekyoung Kim, w 2013 roku – za autorską książkę obrazkową Oczy, a w 2020 roku – za Kołysankę dla babci. Książki abd.de i Pamiętnik Blumki znalazły się wśród nominowanych tytułów do nagrody Deutsche Jugendliteraturpreis. Za książkę Thinking ABC autorka otrzymała Złote Jabłko na na Biennale w Bratysławie. Twórczyni autorskich picturebooków po raz pierwszy została nominowana do prestiżowej Nagrody Hansa Christiana Andersena w 2018 roku, a w 2020 roku znalazła się w finale konkursu. W Polsce ceniona ilustratorka współpracuje z takimi wydawnictwami jak Dwie Siostry, Wolno, Wytwórnia, Warstwy, Media Rodzina, Format oraz Entliczek.

O nagrodzie

Nagroda im. Hansa Christiana Andersena przyznawana jest od 1956 roku w kategorii literackiej (Autor). 10 lat później w 1966 roku zaczęto przyznawać nagrodę również w kategorii graficznej, by wyróżnić wybitnych ilustratorów książki dziecięcej. Patronem „Małego Nobla” jest Jej Wysokość, Małgorzata II, Królowa Danii. Jesteście ciekawi, jak można znaleźć się na zaszczytnej liście? Narodowe sekcje zgłaszają swoich kandydatów, a później międzynarodowe jury spośród nominowanych wybiera laureatów konkursu. Nagrodzone osoby otrzymują złoty medal oraz dyplom. Dodatkowo w specjalnym numerze czasopisma „Bookbird” organizatorzy umieszczają nazwiska nominowanych wraz ze sprawozdaniem z obrad międzynarodowego Jury.

Laureatów Nagrody poznamy już 21.03.2022r. podczas Bologna International Children’s Book Fair. Jednak laureaci dostaną odznaki na uroczystej ceremonii podczas Kongresu IBBY (International Board on Books for Young People).

Mocno trzymamy kciuki za wygraną Iwony Chmielewskiej!

A jeśli chcielibyście bliżej poznać twórczość Iwony Chmielewskiej, koniecznie sprawdźcie poniższe propozycje:

Kasia