Strona główna » Bez nich świat książek by nie istniał… 3. marca – Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek
Aktualności ze świata książki

Bez nich świat książek by nie istniał… 3. marca – Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek

Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek

Może ten dzień nie jest najpopularniejszym literackim świętem, bo więcej osób kojarzy Światowy Dzień Książki (23. kwietnia), jednak naszym zdaniem – dzisiejsza okazja warta jest celebracji, bo kieruje nasz wzrok na postacie, bez których Dnia Książki by nie było.  Międzynarodowy Dzień Pisarza i Pisarek został ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy powstałe w 1921 roku w Londynie. Jego twórcą była angielska pisarka, dramatopisarka i poetka – Catherine Amy Dawson Scott. Na pierwszego przewodniczącego PEN Club wybrano Johna Galsworthy’ego, a jego pierwszymi członkami były, między innymi, takie osobistości, jak Joseph Conrad, George Bernard Shaw i H.G. Wells.

Celem przyświecającemu dzisiejszej okazji jest promocja literatury w której panuje wolność słowa, a także rozwój pisarskiej społeczności na świecie. Pomyślmy zatem o osobach, które umilają nam czas i z pomocą literatury pozwalają doznawać drugiego życia, odnosząc się tutaj do słynnego cytatu Umberto Eco  – „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Zastanówmy się, ile pracy i czasu wkładają w swe dzieła literaccy twórcy. Niech dzisiejszy dzień będzie ukoronowanie ich wysiłków.

Kierując słowo do wszelkich pisarzy – życzymy Wam niekończonych się pokładów weny, lekkiego pióra i zwieńczenia poprzez uznanie czytelników!

Marcin

Marcin

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować