Strona główna » IV Festiwal Książki Psychologicznej w Sopocie
Wydarzenia literackie

IV Festiwal Książki Psychologicznej w Sopocie

IV Festiwal Książki Psychologicznej w Sopocie

W październiku Wydawnictwo Smak Słowa organizuje czwartą odsłonę Festiwalu Książki Psychologicznej pod hasłem „kryzys – wiedza – nadzieja”. Wydarzenie odbędzie się w Sopocie w dniach 6-8.10.2022 w Księgarni Smak Słowa, która mieści się przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 61. Na odwiedzających będą czekać inspirujące wykłady, warsztaty, spotkania autorskie oraz debaty z wybitnymi psychologami, psychoterapeutami i lekarzami.

Psychologiczne wydarzenie w Sopocie

Festiwal Książki Psychologicznej to wydarzenie, które pierwszy raz pojawiło się na mapie Polski w 2018 roku. Jego celem jest popularyzacja rzetelnej wiedzy psychologicznej opartej na wynikach badań naukowych. Udział ciekawych gości – autorytetów w dziedzinie psychologii, psychoterapii i medycyny zapewnia wykłady i warsztaty na najwyższym poziomie. Z kolei tak jak wskazuje sama nazwa wydarzenia, w trakcie festiwalu nie brakuje również książek psychologicznych i popularnonaukowych, które będzie można zakupić na przygotowanych stoiskach.

Kryzys – wiedza – nadzieja

Od 2019 roku zdarzyły się rzeczy, o których nie śniło się wielu osobom jeszcze tuż przed 2019 – pandemia, wojna w Europie, katastrofa klimatyczna, kryzys uchodźczy i w końcu zbliżający się kryzys ekonomiczny. Ile nieprzewidywalnych wydarzeń może znieść człowiek, z iloma jest w stanie sobie poradzić? Ludzka wytrzymałość została wystawiona na próbę, nic dziwnego, że dotykają nas coraz częściej kryzysy psychiczne, wzrasta liczba samobójstw, coraz częściej sięgamy po leki i specjalistyczną pomoc. W takich niepewnych i niestabilnych czasach bardzo potrzebna jest nadzieja, której można się uchwycić. Tej nadziei właśnie będziemy szukać podczas spotkań IV Festiwalu Książki Psychologicznej.

Patronat honorowy nad IV Festiwalem Książki Psychologicznej objął dziekan Wydziału Psychologii w Sopocie Uniwersytetu SWPS oraz Prezydent Miasta Sopotu. W programie tegorocznej edycji znajdziemy m.in.:

  • warsztat Narzędzia wpływu społecznego w praktyce,
  • warsztat Komunikacja międzygrupowa i międzykulturowa. Jak lepiej zrozumieć Innego?,
  • debatę Co współczesna psychiatria ma do zaoferowania pacjentom w czasach kryzysu zdrowia psychicznego wywołanego pandemią, niepewnością i lękiem. Głos psychiatry i pacjenta,
  • debatę Czy mężczyźni zachowują się źle, bo taka ich natura? Rozważania w kontekście psychologii ewolucyjnej,
  • rozmowę Czy można dobrze żyć z lękiem? Czy da się go oswoić? Jak pomóc dzieciom pokonywać własne lęki?.

Goście Festiwalu Książki Psychologicznej

Wśród zaproszonych gości spotkamy m.in. Edwarda Nęckę, Agnieszkę Jucewicz, Bogdana Wojciszke, Aleksandrę Szymków-Sudziarską, Tomasza Grzyba, Marcina Matycha. Na IV Festiwalu Książki Psychologicznej przyjedzie również zagraniczna gościni Ragnhild Bang Nes – psycholożka, która pracuje w Norweskim Instytucie Zdrowia Publicznego. Jest również profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie w Oslo i autorką książki „Cudowna kuracja”. W 2017 roku Ragnhild Bang Nes otrzymała nagrodę Towarzystwa Psychologicznego „Odkrycie roku” za innowacyjne badania nad szczęściem, dobrostanem i jakością życia. Podczas tegorocznego wydarzenia w Sopocie poprowadzi wykład zatytułowany „Narzędzia i ścieżki prowadzące do szczęścia. Perspektywa oparta na dowodach”.

Zapisy na wydarzenia trwają, więc warto już zarezerwować sobie miejsce. Zostawiamy link do zapisów. Co ważne, wszystkie wydarzenia, z wyjątkiem warsztatu technik wpływu społecznego, są bezpłatne.

Dokładny program tegorocznego festiwalu znajduje się na fanpage’u wydarzenia.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować