Strona główna » “Bajka o lęku”. Agnieszka Jucewicz z literackim debiutem dla najmłodszych
Książki dla dzieci Polecenia Zapowiedzi i nowości

“Bajka o lęku”. Agnieszka Jucewicz z literackim debiutem dla najmłodszych

Bajka o Lęku Marianna Sztyma, Agnieszka Jucewicz

Do tej pory Agnieszkę Jucewicz, jeśli interesują Cię tematy psychologiczne, mogłaś/eś kojarzyć z książek takich jak „Czując. Rozmowy o emocjach”, „Dom w butelce. Rozmowy z Dorosłymi Dziećmi Alkoholików” czy „Kochaj wystarczająco dobrze”. W październiku miały premierę aż dwie publikacje polskiej dziennikarki – „Czasem czuję mocniej. Rozmowy o wychodzeniu z kryzysu psychicznego” oraz „Bajka o lęku”. Ten drugi tytuł ukazał się nakładem Wydawnictwa Agora dla dzieci i podejmuje temat radzenia sobie z lękiem.

Agnieszka Jucewicz i Marianna Sztyma o lęku

Czy lęk da się oswoić? Czy warto o nim rozmawiać już z dziećmi? Na oba pytania odpowiedź brzmi – tak. A w tych rozmowach może nam pomóc najnowsza książka Agnieszki Jucewicz „Bajka o lęku”, którą zilustrowała Marianna Sztyma. Polska dziennikarka znana czytelnikom z wartościowych wywiadów ze specjalistami zdrowia psychicznego tym razem dała się poznać od innej, dziecięcej strony. Zaprasza najmłodszych, nawet już przedszkolaków do poznania historii rodziny Człowieczyńskich.

„Bajka o Lęku” wzięła się z bezsilności, ale też z wiary w to, że do zrozumienia lęku trzeba poszukać drogi poprzez słowa. I w ten sposób odebrać mu jego moc.

– Agnieszka Jucewicz

Książka o lęku dla dzieci

Państwo Człowieczyński mieszkali w niedużym miasteczku i bardzo nie mogli doczekać się dzieci. A kiedy już przyszły na świat, to było ich aż pięcioro – Radość, Złość, Smutek, Wstręt i Lęk. Mimo że każde z nich różniło się od siebie, to kochali je równie mocno. Jednak mieli problem z jednym z nich – z Lęczkiem. Rodzice nie potrafili zrozumieć i dotrzeć do swojego dziecka, które wszystkiego się bało i nie chciało wyjść spod kocyka. Zwyczajnie się go… bali. Lęczek nie potrafił opowiedzieć o tym, co czuje, a dorośli nie bardzo potrafili o to zapytać. Dlatego, kiedy spędzali z nim czas, nachodził ich dziwny niepokój.

Bajka o Lęku Agnieszka Jucewicz, Marianna Sztyma

Ale kiedy dzieci poszły do szkoły, Lęczek spotkał panią Małgosię i jego życie całkowicie się odmieniło. Okazało się, że lęk da się oswoić i nie trzeba się przed nim ukrywać. Wystarczy obecność drugiego, życzliwego człowieka, wspierający, pełen czułości dotyk i słowa.

  – Bo wiecie – tłumaczył rodzicom – z lękiem jest tak jak z każdym innym uczuciem. Przychodzi, a potem odchodzi.

 Bajka o Lęku, Agnieszka Jucewicz, Marianna Sztyma

Zakończenie bajki daje nadzieję. I chociaż tytuł sugeruje, że to opowieść o jednym z najtrudniejszych uczuć, nie bez znaczenia jest ciepły, słoneczny kolor okładki i równie ciepłe, lekko mgliste ilustracje Marianny Sztymy. „Bajka o Lęku” otula jak ciepły kocyk Lęczka i wnosi mnóstwo dobra. Jeśli i Twoja pociecha boi się wielu rzeczy, sytuacji, a trudno jej znaleźć słowa, by o tym opowiedzieć, polecamy wspólną lekturę najnowszej książki Agnieszki Jucewicz.

Książkę „Bajka o Lęku” możesz kupić TUTAJ.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować