Strona główna » “Instrukcja obsługi przyszłości”. Nowa książka Arety Szpury
Polecenia Poradniki Zapowiedzi i nowości

“Instrukcja obsługi przyszłości”. Nowa książka Arety Szpury

Instrukcja obsługi przyszłości

Z ekologią Wam nie po drodze, mimo że jest to aktualnie palący temat całego świata? To koniecznie sprawdźcie najnowszą książkę Arety Szpury. Od dziś w księgarniach znajdziecie jej „Instrukcję obsługi przyszłości” czyli kontynuację bestsellerowego poradnika „Jak uratować świat”.

Jak uratować świat?

Czy wiemy, jaka czeka nas przyszłość? Raczej trudno wyobrazić sobie świat za 50 lat, kiedy już teraz mierzymy się z suszami, powodziami, tsunami, znacznymi zmianami temperatur, migracjami klimatycznymi. Wizje nie są więc optymistyczne. Można oczywiście czekać bezczynnie i nie podejmować żadnych działań, kierując się przeświadczeniem, że czeka nas apokalipsa. Jednak najbardziej znana polska aktywistka ekologiczna zdecydowanie mówi: trzeba działać.

Aretę Szpurę być może kojarzycie dzięki marce Local Heroes, której była współzałożycielką. Jednak od kilku już lat zdecydowanie zmieniła kierunek swoich działań. Dała się poznać jako ekspertka w dziedzinie ekologii i propagatorka ruchu less waste. Jest także inicjatorką akcji „Tu pijesz bez słomki”. W 2019 roku wydała swoją pierwszą książkę na temat zero waste „Jak uratować świat. Czyli co dobrego możesz zrobić dla naszej planety?”. Poradnik skierowany do początkujących w sferze ekologii w mgnieniu oka stał się bestsellerem.

Nowa książka Arety Szpury

„Instrukcja obsługi przyszłości” to obowiązkowa lektura dla czytelników, którzy sięgnęli już po książkę „Jak uratować świat”. Znana i lubiana aktywistka odpowiada na pytanie, co możemy zrobić, aby wpłynąć na przyszłość Ziemi. Do współpracy zaprosiła ośmioro specjalistów, którzy podzielili się wiedzą na temat ekologii. Przeczytamy więc niezwykle wartościowe wywiady m.in. z Marianną Kłosińską, Janem Mencwelem, Mirosławem Proppé i profesorem Bolesławem Roką.

Po każdej rozmowie z wybitnymi ekspertami został umieszczony spis książek, stron oraz innych zasobów pomocnych przy poszerzaniu wiedzy z danego tematu. Areta Szpura napisała swoją książkę w sposób niezwykle ciekawy. Każdy rozdział aż kipi od fascynujących informacji i wniosków. A wszystko po to, byśmy zrozumieli rzeczywistość i naprawdę zmobilizowali się do działania.

Instrukcja obsługi przyszłości

Jakie tematy zostały poruszane w książce „Instrukcja obsługa przyszłości”? Znajdziemy m.in. odpowiedzi na kluczowe dla kondycji naszej planety pytania:

  • Czy jesteśmy w stanie osiągnąć neutralność klimatyczną?
  • Jakie mamy alternatywy dla kapitalizmu, który bezsprzecznie wpływa na kondycję Ziemi?
  • Jak będzie wyglądało rolnictwo przyszłości?
  • Czy w kolejnych dekadach mamy szansę wykarmić 10 miliardów ludzi?
  • Czy szkoły demokratyczne mogą być bardziej ekologiczną odpowiedzią na dzisiejszy system edukacji?
  • Jak budować miasta przyszłości?
Areta Szpura
Fot. Facebook Wydawnictwo Buchmann

 

Jak możemy się spodziewać, publikacja Wydawnictwa Buchmann została napisana w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego – nawet laika w temacie ekologii. Znajdziemy w niej konkretną wiedzę popartą badaniami naukowymi i doświadczeniem specjalistów. Dzięki lekturze nauczymy się odnajdywać w gąszczu informacji, fake newsów i często sprzecznych komunikatów. Areta Szpura przekazuje wiedzę z wielką pasją, dlatego warto sięgnąć po tę pozycję, jeśli chcecie podszkolić się w dbaniu o naszą planetę. Przy okazji dodamy, że książka zachwyca oprawą graficzną. Autorem oryginalnych ilustracji jest Michał Loba. Jednym słowem, lektura obowiązkowa.

Chcecie wiedzieć, jak może wyglądać 2050 rok, jeśli uda nam się powstrzymać zmiany klimatyczne? + chcecie zmienić przyszłość świata? Koniecznie sprawdźcie najnowszą książkę Arety Szpury.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować