Strona główna » “Gwiazda poranna”. Powrót autora bestsellerowej “Mojej walki”
Thriller Zapowiedzi i nowości

“Gwiazda poranna”. Powrót autora bestsellerowej “Mojej walki”

Gwiazda poranna

Czy czytałaś/eś w ostatnich latach bestsellerowy autobiograficzny cykl norweskiego pisarza Karla Ove Knausgårda? „Moja walka” licząca sześć tomów rozniosła się echem wśród czytelników lubiących ambitne książki. Ostatni tom ukazał się w 2018 roku. Od tego czasu polscy czytelnicy zafascynowani piórem Knausgårda czekali na kolejne jego dzieła. Jeśli więc i Ty zaliczasz się do tej grupy, mamy dla Ciebie świetną wiadomość. Jeszcze tego lata nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się przekład jego najnowszej powieści „Gwiazda poranna”.

Nowa powieść Karla Ove Knausgårda

Tym razem Karl Ove Knausgård serwuje swoim czytelnikom thriller psychologiczny, po którym zdecydowanie nikt nie będzie w stanie spokojnie zasnąć. W „Gwieździe porannej” przeniesiemy do południowej Norwegii. Trwa sierpień. Arne i Tove wraz ze swoimi dziećmi odpoczywają w domku letniskowym. Pastorka Kathrine podczas powrotu z konferencji naukowej rozważa sens swojego małżeństwa. Tymczasem pielęgniarka Turid odbywa nocną zmianę na oddziale psychiatrycznym, z którego ucieka jej pacjent.

Tej nocy oczom wszystkich bohaterów powieści ukazuje się wielka gwiazda, której obecność trudno wyjaśnić. Każdy z nich zaczyna odczuwać niepokój i dostrzega coraz bardziej alarmujące znaki. Jak na przykład setki krabów, które wychodzą na drogę, brutalne morderstwo członków deathmetalowego zespołu czy pogrzeb mężczyzny, którego widziano już po jego rzekomej śmierci.

Kilka dni wystarczy, by dramatycznie zmienił się świat, jaki znają. Czy znajdą dla siebie miejsce w odmienionej rzeczywistości? Jak poradzą sobie w czasach, kiedy groza miesza się z niesamowitością, a to, co naturalne, zyskuje nadprzyrodzone moce?

Thriller, który przekracza ludzkie rozumienie

Już po przeczytaniu samego opisu nadchodzącej premiery norweskiego pisarza możesz mieć poczucie, że zamazuje Ci się główny temat tej opowieści. Taki z pewnością był zamysł Knausgårda, bo jak czytamy w notce Wydawnictwa Literackiego:

„Gwiazda poranna” to opowieść o przyziemności życia, ale i dramatach dotykających wszystkich. O ciemności czającej się w naszych umysłach, i bizarności przenikającej rzeczywistość. To historia, w której zaczynają rządzić siły przekraczające ludzkie rozumienie, a granica między światem żywych i umarłych niebezpiecznie się zaciera.

Jesteś ciekawa/y najnowszej powieści Karla Ove Knausgårda? „Gwiazda poranna” ma swoją premierę 24 sierpnia, ale już dziś możesz zamówić ją w ramach przedsprzedaży tutaj.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować