Strona główna » Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 2022
Aktualności ze świata książki Książki dla dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 2022

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 2022

Jaka jest najważniejsza data w kalendarzu każdego miłośnika literatury dziecięcej? Oczywiście 2 kwietnia! Właśnie tego dnia już od ponad 50 lat obchodzimy święto Książki dla Dzieci!

Urodziny Hansa Christiana Andersena

Niektórzy z Was z pewnością zapytają, dlaczego akurat na początku kwietnia przypada to ważne święto. Właśnie 2.04.1805 roku urodził się wspaniały duński baśniopisarz, Hans Christian Andersen. Autor baśni takich jak Księżniczka na ziarnku grochu, Calineczka, Brzydkie kaczątko czy Królowa śniegu ceniony jest za wspaniałą wyobraźnię i wrażliwość. Nie bez powodu w 1956 roku powstała najbardziej prestiżowa nagroda literacka dla twórców książek dla dzieci nazwana jego imieniem i nazwiskiem.

Dlaczego świętujemy Dzień Książki dla Dzieci?

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to wspaniała okazja do tego, by zwrócić uwagę na znaczenie książki w rozwoju najmłodszych i promować czytelnictwo. To również idealny pretekst, by zainteresować dzieci czytaniem poprzez organizację spotkań wokół wybranych tytułów książek, warsztatów, quizów i aktywizujących zabaw. W działania związane z obchodami tego niezwykle ważnego dnia w kalendarzu każdego mola książkowego angażują się zarówno biblioteki, przedszkola, szkoły, jak i księgarnie.

Mamy nadzieję, że Was, jako rodziców, dziadków, opiekunów, nie trzeba przekonywać o wielkiej wartości książki w życiu najmłodszych. Jeśli jednak zastanawiacie się, dlaczego warto czytać z dzieckiem, to koniecznie sprawdźcie, jakie zalety ma systematyczny kontakt z literaturą. Krótką listę korzyści z czytania znajdziecie poniżej.

Jakie są korzyści z czytania książek dzieciom?

  • stymulowanie wyobraźni
  • regulacja emocjonalna i pomoc w radzeniu sobie z codziennymi problemami
  • poszerzanie horyzontów i rozbudzanie ciekawości światem
  • nauka wrażliwości i empatii
  • wzbogacanie słownictwa i wiedzy
  • stymulowanie rozwoju mowy
  • poszerzanie tematyki zainteresowań
  • ćwiczenie koncentracji uwagi, pamięci i umiejętności uważnego słuchania
  • kształtowanie nawyku czytania i przygotowanie do samodzielnego czytania
  • budowanie bliskich więzi
  • inspirowanie do rozmowy i kreatywnych aktywności
  • uwrażliwienie na sztukę

Nie ulega więc wątpliwości, że czytać razem z dzieckiem warto każdego dnia. My, jako miłośnicy literatury dziecięcej, zamierzamy dziś wrócić do naszych ulubionych książek z dzieciństwa i sięgnąć również po współczesne bajki. A Wam życzymy wspaniale spędzonego dnia w otoczeniu pięknych książek dla dzieci!

P.S. Jeśli macie ochotę wrócić do źródła, czyli przypomnieć sobie twórczość Hansa Christiana Andersena, koniecznie złapcie egzemplarz z genialnymi ilustracjami Marcina Szancera.

Książkę kupicie tutaj: Baśnie

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować