Strona główna » Fenomenalny, skandynawski poradnik. Thomas Erikson i „Otoczeni przez psychopatów”
Poradniki Recenzje

Fenomenalny, skandynawski poradnik. Thomas Erikson i „Otoczeni przez psychopatów”

Thomas Erikson zasłynął bestsellerowym poradnikiem „Otoczeni przez idiotów”, który podbił serca czytelników na całym świecie. Po tej książce przyszła kolej na następne, równie ciekawe i wartościowe. Skandynawski pisarz nie przebiera w słowach, podaje konkretne przykłady i podpowiada, w jaki sposób zdemaskować psychopatów oraz dlaczego warto całkowicie się do nich zdystansować.

Otoczeni przez psychopatów

Większość społeczeństwa stanowią empaci. I to bardzo ważna informacja, która dodaje otuchy. Oznacza, że większość osób, z którymi współpracujesz, przyjaźnisz się czy mijasz na ulicy nie chciałaby Ci nic zrobić. Ba, to osoby, które w trudnej dla Ciebie sytuacji chciałyby Ci pomóc i rozumiałyby Twój ból. Niestety wśród empatów znajdują się także psychopaci. Szacuje się, że mogą stanowić blisko 5% społeczeństwa, ale te dane mogą być zaniżone. Co to oznacza w praktyce?

Thomas Erikson tłumaczy, że mózg psychopaty jest inaczej ukształtowany niż mózg empaty. Ta część, która odpowiada za emocje i współczucie pracuje inaczej. Zamiast radości, smutku czy zrozumienia pojawia się zimna kalkulacja. To osoby, które wciąż rachują, co im się najbardziej opłaca. Nie ma tu miejsca na miłość, życzliwość czy chęć wsparcia. Niestety są również doskonałymi obserwatorami, dlatego potrafią wtopić się w tłum i tak udawać emocje, aby zmylić innych. Stąd też trudno ich zdemaskować i niektórym zajmuje to lata…

Jak zdemaskować psychopatę?

Erikson wyróżnia cztery podstawowe typy charakterów, które dzieli na barwy. Bazując na nich pokazuje, że większość osób wykazuje cechy przynajmniej dwóch kolorów. Tłumaczy, jak na ich podstawie można rozmawiać z innymi i trafiać w te punkty, które najlepiej zrozumieją. Najtrudniejsi w zdemaskowaniu są psychopaci, którzy doskonale się kamuflują. Jeśli trafisz na takiego jako swojego współpracownika, możesz zmienić pracę. Co jednak zrobić, gdy jest nim Twój życiowy partner lub rodzic?

W książce znajdziesz bardzo konkretne porady. Dzięki niej przede wszystkim zrozumiesz, kim jest psychopata i dlaczego powinieneś go unikać. To ważne, ponieważ większość empatów kieruje się uczuciami i nie potrafi pojąć, że ktoś mógłby być do szpiku zły i pozbawiony skrupułów. A wtedy trudno się od kogoś odciąć. Musisz pojąć, że dla niektórych jesteś tylko pionkiem. Dopiero wtedy zaczyna się zmiana.

Oczywiście autor podrzuca także wiele wskazówek dotyczących rozpoznania zachowań psychopatycznych i podpowiada, jak możesz je rozszyfrować i jaką strategię wtedy przyjąć. W końcu inaczej będziesz postępować z psychopatycznym przełożonym, a inaczej z żoną lub mężem… Ta książka to kopalnia wiedzy i życiowych przykładów. Jednocześnie jest napisana lekkim językiem, więc przez nią się płynie. I trzeba przyznać, że to ogromna zaleta, ponieważ nie tak łatwo przedstawić tak trudny i skomplikowany temat w lekki sposób. Jeśli więc zainteresowała Cię ta pozycja, już dziś możesz kupić ją tutaj.

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉 Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować