Strona główna » “Dług honorowy” Wojciecha Chmielarza z Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa
Aktualności ze świata książki Kryminał i sensacja

“Dług honorowy” Wojciecha Chmielarza z Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa

Fot. https://www.facebook.com/wydawnictwomarginesy

Ostatni weekend maja przyniósł wyniki kilku prestiżowych konkursów literackich. Miłośnicy kryminału z pewnością czekali na wyniki Nagrody Wielkiego Kalibru (o laureatach napisaliśmy tutaj) oraz Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. W tym ostatnim z pewnością nikogo nie zdziwiła decyzja jury. Zwyciężył Wojciech Chmielarz!

Festiwal Kryminalna Warszawa odbył się w ramach Targów Książki w Warszawie. Czytelnicy, którzy uwielbiają mroczne historie, mieli szansę spotkać się ze znakomitymi polskimi pisarzami, m.in. Remigiuszem Mrozem, Katarzyną Bondą, Anną Kańtoch, Bartoszem Szczygielskim oraz Ryszardem Ćwirlejem. W trakcie wydarzenia miało również miejsce ogłoszenie tegorocznego zwycięzcy Grand Prix czyli autora najlepszej pod względem literackim powieści kryminalnej. Laureatem został Wojciech Chmielarz za swoją książkę „Dług honorowy”. To jednak nie pierwsza jego nagroda w tym festiwalu. W 2019 roku zdobył ją dzięki powieści „Żmijowsko”.

Kapituła konkursu przyznała również wyróżnienia Grand Prix. Otrzymali je Krzysztof Domaradzki za „Przełęcz” oraz Julia Łapińska debiutancki kryminał „Czerwone jezioro”.

Serdecznie gratulujemy uhonorowanym autorem, a Ciebie zachęcamy do kryminalnej lektury. Nagrodzone książki znajdziesz poniżej:

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować