Strona główna » Geetanjali Shree laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera 2022
Aktualności ze świata książki Literatura piękna

Geetanjali Shree laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera 2022

Międzynarodowa Nagroda Bookera Tomb of Sand

O tegorocznej edycji Międzynarodowej Nagrody Bookera pisaliśmy już w marcu. Na zwycięstwo miała szansę Olga Tokarczuk, która zakwalifikowała się nawet do tzw. krótkiej listy nominowanych. Niestety nasza polska pisarka nie otrzymała nagrody. Chociaż laureatką została również kobieca pisarka – pochodząca z Indii Geetanjali Shree.

Jury jednego z najbardziej prestiżowych konkursów literackich zdecydowało, że Międzynarodowa Nagroda Bookera powędruje do Geetanjali Shree za powieść „Tomb of Sand” (Grobowiec z piasku). Wyróżnienie otrzymała także tłumaczka powieści z hindi na język angielski Daisy Rockwell. Warto zaznaczyć, że książka „Tomb of Sand” to pierwsza powieść napisana w języku hindi, która otrzymała tę ważną w literackim świecie nagrodę. Natomiast Geetanjali Shree została pierwszą w historii nagrody laureatką pochodzącą z Indii.

To wyróżnienie nie jest tylko o mnie, o jednostce. Reprezentuję język i kulturę, a dzięki tej nagrodzie mamy szansę poszerzyć pole widzenia całego świata literatury hindi w szczególności oraz literatury indyjskiej jako całości.

– Geetanjali Shree

Fot. David Parry/PA
Fot. David Parry/PA

Geetanjali Shree urodziła się w 1957 roku w Mainpuri. Swoje pierwsze dzieło literackie “Bel Patra” napisała w 1987 roku. Jednak największą sławę zawdzięcza powieści „Mai”, która doczekała się tłumaczenia na kilku języków (m.in. angielski, niemiecki, francuski, koreański i serbski).

Trzymamy kciuki, by jej nagrodzoną powieść „Tomb of Sand” jak najszybciej zainteresowali się polscy wydawcy i tłumacze!

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować