Strona główna » “Cztery tysiące tygodni”. Tyle średnio trwa nasze życie. Jak wykorzystasz dany Ci czas?
Bestsellery Poradniki

“Cztery tysiące tygodni”. Tyle średnio trwa nasze życie. Jak wykorzystasz dany Ci czas?

Cztery tysiące tygodni

Gdybym powiedziała, że będziesz żył/a około 75 lat? Wydaje się to całkiem sporo. A jeśli powiem, że Twoje życie na Ziemi zmieści się w czterech tysiącach tygodni? Z dużym prawdopodobieństwem zupełnie inaczej spojrzysz na tę długość, mimo że mowa o tej samym odcinaku czasu. Jednak kiedy mało wyobrażalne i konkretne lata zmienimy na tygodnie albo dni, okazuje się, że czas, który mamy tu na świecie, jest tak bardzo namacalnie policzalny. To tylko ułamek, chwila. Jeśli chcesz ją dobrze wykorzystać i odnaleźć spokój oraz szczęście, koniecznie sprawdź bestsellerową książkę „Cztery tysiące tygodni”.

Zmieniająca życie książka Olivera Burkemana

Autorem głośnej, nie tylko w Polsce, publikacji „Cztery tysiące tygodni” jest brytyjski pisarz i dziennikarz, Oliver Burkeman. Zanim ukazała się jego książka, był znany jako autor cotygodniowej kolumny This Column Will Change Your Life w gazecie The Guardian. Jego zmieniający życie poradnik „Four Thousand Weeks: Time Management for Mortals” ukazał się w Wielkiej Brytanii w 2021 roku. Polskie tłumaczenie weszło do księgarni jesienią 2022 roku.

4000 tygodni to średnia długość życia człowieka. Według statystyk mężczyźni żyją w Polsce 71,8 lat, natomiast kobiety – 79,7 lat. Jeszcze na początku XX wieku ludzie najczęściej dożywali ok. 50 lat, nie mówiąc o jeszcze wcześniejszych stuleciach, kiedy dorośli umierali w wieku 30 lat. Można więc powiedzieć, że urodziliśmy się w czasach, kiedy możemy cieszyć się długim życiem. A umożliwia nam to rozwój medycyny, poprawa warunków życia, w tym m.in. polepszenie poziomu higieny. Kiedy jesteśmy dziećmi, starość wydaje się tak bardzo odległa, jakby w ogóle miała nas nie dotyczyć. Jednak im jesteśmy starsi, tym częściej mamy poczucie, że czas przyspiesza, a każdy tydzień to tylko mgnienie oka. Więc jeśli – jako np. 30-latkowie – słyszymy, że z tych wszystkich tygodni danych nam być tu na świecie zostało ok. 2300 tygodni, może pojawić się niepokój.

Co mamy zrobić z tymczasem? Jak go dobrze wykorzystać? Jak czerpać radość i nie zmarnować ani jednej chwili? A może trzeba jeszcze bardziej starać się i wyciskać z każdej godziny maksimum wszystkiego?

4000 tygodni – tyle statystycznie żyje człowiek

Z pomocą przychodzi książka „Cztery tysiące lat życia”. Ten filozoficzno-psychologiczny poradnik pomaga inaczej spojrzeć na nasze życie. Przyjrzeć się temu absurdalnie krótkiemu czasowi, jaki dostaliśmy, i wykorzystać go zgodnie z naszymi możliwościami. Ale w spokoju, bez wyszukiwania kolejnych life hacków na bycie bardziej produktywnym dorosłym. I bez pędzenia bez ustanku niczym chomik w kołowrotku. Oliver Burkeman pokazuje, jak pogodzić się z naszymi ograniczeniami i jak wyrwać się z presji produktywności. Uczy za to, w jaki sposób nadać sens naszym działaniom w życiu osobistym oraz w pracy, godząc się przy okazji z tym, że nie starczy nam na wszystko czasu. Musimy zaakceptować to, co jest i odpuścić.

Po prostu – nie jest możliwe, żebyśmy w tym życiu zrobili wszystko, co chcemy. I jeszcze jedno. Nigdy nie usuniemy z życia niepewności. Nie wiemy, co może nas spotkać, nie mamy nad wszystkim kontroli i… nie wiemy, ile tak naprawdę zostało nam tygodni życia. Nie ma więc sensu odkładać na tzw. później tego, co pragniemy robić, doświadczać. Ta bliżej niesprecyzowana przyszłość, w której pokładamy takie nadzieje i niekończące się możliwości działania, a przede wszystkim siły do tego działania, może przecież nigdy nie nadejść.

O swojej książce Oliver Burkeman mówi tak:

Wyjaśniam w niej, dlaczego głównym wyzwaniem w zarządzaniu własnym czasem wcale nie jest podnoszenie wydajności, lecz decyzja, czego zaniechać, dlaczego w galopującym świecie cierpliwość – która pozwala naszym sprawom biec swoim naturalnym tempem – jest supermocą, i -dlaczego tam, gdzie stajemy przed nieograniczonym wyborem, palenie mostów jest ważniejsze od posiadania wciąż otwartych opcji. Piszę, jak próbować oprzeć się wyniszczającej pokusie zbytniej wygody i jak na nowo odkryć zalety wspólnych rytuałów.

Jeśli powyższe słowa i spojrzenie na życie rezonują z Tobą, poruszyły Cię i są Ci bliskie, zdecydowanie polecamy Ci sięgnąć po książkę „Cztery tysiące tygodni”. Nie ma innego czasu niż tu i teraz, więc warto go celebrować.

Książkę kupisz TUTAJ. Po jej lekturze z pewnością zrozumiesz, dlaczego zachwyciła już miliony osób na całym świecie.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować