Strona główna » “Co robią uczucia?” w The Wall Street Journal
Ciekawostki Książki dla dzieci

“Co robią uczucia?” w The Wall Street Journal

Co robią uczucia

Bestsellerowa książka dla dzieci polskich autorek trafiła za ocean. I to z jakim przytupem! Miło nam donieść, że genialny picturebook o emocjach dla najmłodszych „Co robią uczucia?” pojawił się w artykule Meghan Cox Gudron na łamach „The Wall Street Journal”!

Sukces polskiej książki dla dzieci w USA

O książce „Co robią uczucia?” wspominaliśmy już kilka razy. Dlatego mamy nadzieję, że Ty również jesteś jej dumnym posiadaczem bądź posiadaczką. Jeśli miałaś/eś okazję poznać zwyczaje uczuć z picturebooka Tiny Oziewicz, z pewnością nie dziwi Cię ten zagraniczny sukces.

W artykule „Children’s Books: Gratitude, Envy and Dash of Insouciance” pojawiła się wzmianka o amerykańskim wydaniu książki. Można przeczytać go na stronie internetowej najbardziej znanego dziennika w Nowym Jorku, “The Wall Street Journal”. Niezmiernie cieszymy się, że zagraniczny przekład o tytule „What Feelings Do When No One’s Looking” zachwycił również mieszkańców USA. I samą Meghan Cox Gourdon, która specjalizuje się w beletrystyce dziecięcej.

What Feelings Do When No One’s Looking

Amerykańskie tłumaczenie tytułu Wydawnictwa Dwie Siostry znalazło się w gronie innych zagranicznych książek o emocjach. To przy okazji  ciekawe zestawienie publikacji, które w pięknej i zarazem oszczędnej w słowach formie przybliżają maluchom bogaty świat przeżyć wewnętrznych. Natomiast, co warto dodać, to właśnie ilustracja z polskiej książki stanowi główną grafikę do artykułu!

Uczucia mogą pojawiać się nagle i zmieniać się bez ostrzeżenia. Nauka rozpoznawania emocji to pierwszy krok do nauki radzenia sobie z nimi. Pisarka Tina Oziewicz i ilustratorka Aleksandra Zając znalazły w książce “Co robią uczucia?” zabawny sposób, by opowiedzieć dzieciom w wieku 2-6 lat o różnych stanach naszego umysłu. (…) Wszystkie te emocje żyją w nas, wyjaśniają twórcy książki. Sugerują, że podczas gdy dzieci powinny uważać na negatywne uczucia, które się w nich czają, powinny jednak wciąż pamiętać, że pozytywne emocje również tam są, gotowe rozpalić wewnętrzne światło, gdy nikt nie patrzy.

– Meghan Cox Gourdon

W ramach ciekawostki dodamy, że angielskiego tłumaczenia picturebooka o emocjach podjęła się Jennifer Croft. To również tłumaczka powieści naszej polskiej noblistki, Olgi Tokarczuk, m.in. „Ksiąg Jakubowych”. Autorka artykułu wymieniła książkę Tiny Oziewicz i Aleksandry Zając pośród tytułów „Two Dogs” (Ian Falconer), “The Fog Catcher’s Daughter” (Marianne McShane), „City of Magic” (Avi).

Jeśli jakimś cudem jeszcze nie masz w swojej biblioteczce bestsellerowej książeczki „Co robią uczucia?”, znajdziesz ją tutaj.

Natomiast tutaj znajdziesz artykuł, który ukazał się na łamach „The Wall Street Journal”.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować