Strona główna » “Caryca”. Olśniewająca powieść o Katarzynie I
Literatura obyczajowa Zapowiedzi i nowości

“Caryca”. Olśniewająca powieść o Katarzynie I

Caryca Ellen Alpstein

Lubisz filmy kostiumowe, a powieści historyczne połykasz jedna po drugiej? To nie przegap najnowszej premiery Wydawnictwa Marginesy. W sierpniu do sprzedaży trafiło wznowienie bestsellerowej książki „Caryca”, która opowiada losy Katarzyny I czyli kobiety, która jako pierwsza samodzielnie władała Rosją.

Wznowienie jednej z najważniejszych powieści historycznych

Autorką powieści jest pochodząca z Kenii pisarka Ellen Alpstein. „Caryca” to jej pierwsza książka historyczna, która ukazała się w 2002 roku. Temat carycy Rosji fascynował ją od czasów dzieciństwa, dlatego zajęła się studiowaniem życiorysu i losu Katarzyny I. W ten sposób powstała jej debiutancka powieść, która doczekała się tłumaczenia na wiele języków i odniosła ogromny sukces literacki. Została m.in. nominowana do nagrody Author’s Club dla najlepszego debiutu i nagrody Debut Crown Stowarzyszenia Autorów Powieści Historycznych.

Co ciekawe, pierwsze wydanie książki ukazało się w języku niemieckim, jednak po jakimś czasie pisarka zredagowała swoje dzieło ale już w języku angielskim. I nie były to jedynie poprawki kosmetyczne. Dodała nowych bohaterów, a niektórych usunęła z fabuły. Rozwinęła, skróciła a czasami pominęła niektóre wątki. Aktualny przekład Darii Kuczyńskiej-Szymali w języku polskim, który zawdzięczamy Wydawnictwu Marginesy, to właśnie poprawione wydanie po wprowadzonych zmianach przez autorkę. Pierwsze wydanie ukazało się nakładem Wydawnictwa Sonia Draga. Jeśli więc dysponujesz starszym egzemplarzem, polecamy zakupić również ten najnowszy, by porównać powieści.

Historia Katarzyny I

Po śmierci Piotra I w 1725 roku Marta Helena Skowrońska przejęła władzę w Rosji jako Katarzyna I, pierwsza cesarzowa tego kraju. Jednak nic nie wskazywało, że tak potoczą się losy pochodzącej z rodziny chłopskiej, z nieprawego łoża, biednej kobiety. Jako piętnastolatka zostaje sprzedana na służbę, podczas której popełnia zbrodnię i jest zmuszona uciekać. Podczas pracy w obozie wojskowym w czasie wielkiej wojny północnej wpada w oko carowi. Tylko dzięki sprytowi, odwadze i ambicji Marta staje się Katarzyną I. Jednak płaci za to wysoką cenę.

Towarzyszy Piotrowi Wielkiemu w licznych kampaniach wojennych, rodzi mu tuzin dzieci, godząc się z przedwczesną śmiercią większości z nich. Walczy o swojego męża, kocha go, oszukuje i akceptuje jego kolejne romanse. Kiedy Piotr I umiera, imperium rosyjskie zostaje bez dziedzica, przez co grozi mu chaos. Wtedy pojawia się ona – kobieta, która stała u boku cara przez wiele lat. Dorównuje mu pod względem ambicji, bezwzględności i namiętności. I teraz ona przejmuje władzę.

„Caryca” to opowieść o niebezpiecznym świecie imperialnej Rosji XVIII wieku i wyjątkowej kobiecie, która, zdobywając władzę, zmieni rosyjskie imperium.

Miłość, seks i lojalność kontra wojna, intryga i zdrada tworzą malowniczą opowieść, równie egzotyczną i potężną jak osiemnastowieczna Rosja. Świetnie oddane tło historyczne i piękny język tworzą powieść idealną.

– Nancy Goldstone

Zaintrygowała Cię historia Katarzyny I? Najnowsze wydanie powieści historycznej „Caryca” Ellen Alpstein możesz kupić tutaj.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować