Strona główna » “Caryca”. Olśniewająca powieść o Katarzynie I
Literatura obyczajowa Zapowiedzi i nowości

“Caryca”. Olśniewająca powieść o Katarzynie I

Caryca Ellen Alpstein

Lubisz filmy kostiumowe, a powieści historyczne połykasz jedna po drugiej? To nie przegap najnowszej premiery Wydawnictwa Marginesy. W sierpniu do sprzedaży trafiło wznowienie bestsellerowej książki „Caryca”, która opowiada losy Katarzyny I czyli kobiety, która jako pierwsza samodzielnie władała Rosją.

Wznowienie jednej z najważniejszych powieści historycznych

Autorką powieści jest pochodząca z Kenii pisarka Ellen Alpstein. „Caryca” to jej pierwsza książka historyczna, która ukazała się w 2002 roku. Temat carycy Rosji fascynował ją od czasów dzieciństwa, dlatego zajęła się studiowaniem życiorysu i losu Katarzyny I. W ten sposób powstała jej debiutancka powieść, która doczekała się tłumaczenia na wiele języków i odniosła ogromny sukces literacki. Została m.in. nominowana do nagrody Author’s Club dla najlepszego debiutu i nagrody Debut Crown Stowarzyszenia Autorów Powieści Historycznych.

Co ciekawe, pierwsze wydanie książki ukazało się w języku niemieckim, jednak po jakimś czasie pisarka zredagowała swoje dzieło ale już w języku angielskim. I nie były to jedynie poprawki kosmetyczne. Dodała nowych bohaterów, a niektórych usunęła z fabuły. Rozwinęła, skróciła a czasami pominęła niektóre wątki. Aktualny przekład Darii Kuczyńskiej-Szymali w języku polskim, który zawdzięczamy Wydawnictwu Marginesy, to właśnie poprawione wydanie po wprowadzonych zmianach przez autorkę. Pierwsze wydanie ukazało się nakładem Wydawnictwa Sonia Draga. Jeśli więc dysponujesz starszym egzemplarzem, polecamy zakupić również ten najnowszy, by porównać powieści.

Historia Katarzyny I

Po śmierci Piotra I w 1725 roku Marta Helena Skowrońska przejęła władzę w Rosji jako Katarzyna I, pierwsza cesarzowa tego kraju. Jednak nic nie wskazywało, że tak potoczą się losy pochodzącej z rodziny chłopskiej, z nieprawego łoża, biednej kobiety. Jako piętnastolatka zostaje sprzedana na służbę, podczas której popełnia zbrodnię i jest zmuszona uciekać. Podczas pracy w obozie wojskowym w czasie wielkiej wojny północnej wpada w oko carowi. Tylko dzięki sprytowi, odwadze i ambicji Marta staje się Katarzyną I. Jednak płaci za to wysoką cenę.

Towarzyszy Piotrowi Wielkiemu w licznych kampaniach wojennych, rodzi mu tuzin dzieci, godząc się z przedwczesną śmiercią większości z nich. Walczy o swojego męża, kocha go, oszukuje i akceptuje jego kolejne romanse. Kiedy Piotr I umiera, imperium rosyjskie zostaje bez dziedzica, przez co grozi mu chaos. Wtedy pojawia się ona – kobieta, która stała u boku cara przez wiele lat. Dorównuje mu pod względem ambicji, bezwzględności i namiętności. I teraz ona przejmuje władzę.

„Caryca” to opowieść o niebezpiecznym świecie imperialnej Rosji XVIII wieku i wyjątkowej kobiecie, która, zdobywając władzę, zmieni rosyjskie imperium.

Miłość, seks i lojalność kontra wojna, intryga i zdrada tworzą malowniczą opowieść, równie egzotyczną i potężną jak osiemnastowieczna Rosja. Świetnie oddane tło historyczne i piękny język tworzą powieść idealną.

– Nancy Goldstone

Zaintrygowała Cię historia Katarzyny I? Najnowsze wydanie powieści historycznej „Caryca” Ellen Alpstein możesz kupić tutaj.

Kasia