W ostatnich latach dyskurs na temat Kościoła przybiera na sile. Jakie mechanizmy kryją się za działaniem tej instytucji od lat? Dlaczego polski Kościół nie jest zdolny do reform? Do jakich form przemocy dochodzi od lat, które dopiero teraz wychodzą na światło dzienne? Zarówno wierzący jak i ateiści próbują zrozumieć fenomen Kościoła, który mimo zarzucanemu mu skorumpowania, hipokryzji, cynizmu, afer seksualnych i pedofilii wciąż zajmuje tak ważne miejsce w świeckim państwie. Artur Nowak i Stanisław Obirek po raz trzeci pokusili się więc o napisanie reportażu na ten temat. Po „Sodomie” i „Gomorze” od Wydawnictwa Agora przyszedł czas na „Babilon. Kryminalną historię kościoła”.
Krytycznie o polskim kościele
Stanisław Obirek jest antropologiem kultury, teologiem, historykiem i byłym jezuitą, dlatego zagadnienia na temat Kościoła zna od podszewki. Wraz z Arturem Nowakiem, adwokatem ofiar pedofilii i publicystą, kolejny raz przygląda się Kościołowi z właściwą sobie przenikliwością i odwagą podejmowania niewygodnych tematów. W swojej wcześniejszej publikacji „Gomora”, która tytułem nawiązywała do „Sodomy” Frederica Martela i zrodziła się z gniewu na to, co się w ostatnich dziesięcioleciach wydarzyło, autorzy pisali o strachu, władzy i pieniądzach w tej polskiej instytucji.
Warto jeszcze wspomnieć o ich pierwszej wspólnej książce „Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła”. W tym wywiadzie – rzece Stanisław Obirek opowiedział o swoim życiu jak i w sposób rzeczowy rozprawił się z mitem miłosiernego kościoła, który raczej powinno opisać się jako zamknięty, zacofany, panicznie bojący się prawdy i ludzi myślących.
Historia kościoła, o jakiej się nie mówi
Stanisław Obirek i Artur Nowak powracają w nowej publikacji na temat chorego, kościelnego systemu. Ich „Babilon” to kontynuacja bestsellerowej „Gomory”. Jak piszą we wstępie:
Autorzy piszą o tym, jak kościół żywi się poczuciem winy jednostki. Jedyną receptą na życie ma być ślepe posłuszeństwo. Podczas gdy Sodoma i Gomora to miasta zepsucia i moralnej degrengolady, Babilon trzeba uznać za symbol zniewolenia. Czytelnik na stronach tego zatrważającego reportażu znajdzie przerażające fakty o kościele, który zapisał się w historii od najgorszej możliwej strony.
- Łupił i mordował ofiary kolonialnej opresji w Kanadzie.
- Przyuczał kobiety w Irlandii do kultury gwałtu.
- Cynicznie wmawiał ustami „świętej” Matki Teresy, że cierpienie uświęca, więc nie należy go uśmierzać.
- Prześladował gejów, dehumanizując ich.
To historia kościoła, który nienawidzi kobiet, który jest skorumpowany przez władzę, uwikłany w wojny polityczne, zalękniony wizją synodu.
Premiera książki „Babilon. Kryminalna historia kościoła” już 28 września. Jednak nie warto czekać do ostatniej chwili z zakupem tego mrożącego krew w żyłach reportażu, ponieważ wcześniejsze publikacje autorów zniknęły po premierze w rekordowym tempie. Na szczęście najnowszą książkę Stanisława Obirka i Artura Nowaka możesz kupić już w przedsprzedaży tutaj.
Skomentuj