Strona główna » “Sztuczna Inteligencja 2041. 10 wizji przyszłości”. Jak będzie wyglądał świat za 20 lat?
Literatura faktu Zapowiedzi i nowości

“Sztuczna Inteligencja 2041. 10 wizji przyszłości”. Jak będzie wyglądał świat za 20 lat?

Sztuczna Inteligencja 2041. 10 wizji przyszłości

Co wydarzy się w 2040 roku, wszyscy już wiemy. Być może i Ty słyszałaś/eś już, że Michał Matczak, znany jako Mata, ogłosił, że oficjalnie rozpoczyna kampanię na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej #MATA2040. Czy stanowisko przyszłego prezydenta Polski jest już więc przesądzone? Na tę informację przyjdzie nam poczekać. Ale póki co od 28 września będziemy mogli poznać losy świata w 2041 roku. A wszystko to za sprawą książki „Sztuczna inteligencja 2041. 10 wizji przyszłości”.

Kai-Fu Lee i Quifan Chen – wizjonerzy, którzy znają przyszłość

Na wstępie warto przedstawić pokrótce autorów publikacji. Kai-Fu Lee jest tajwańskim biznesmenem, informatykiem, pisarzem i ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji (SI), który mieszka w Pekinie. Zajmował dyrektorskie stanowisko w firmach takich jak Apple, SGI, Microsoft i Google. Jest również autorem książki „Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata”.

Swoją nową publikację na temat przyszłości napisał wraz z Qiufanem Chen – chińskim powieściopisarzem science fiction. Autorzy na łamach najnowszej książki, próbują odpowiedzieć na pytanie, jak sztuczna inteligencja zmieni nasz świat w ciągu najbliższych dwudziestu lat. Polski przekład tego tytułu autorstwa Piotra Budkiewicza ukaże się nakładem Wydawnictwa Media Rodzina we wrześniu. 

Sztuczna inteligencja – szczęście czy przekleństwo XXI wieku?

Nie ulega wątpliwości, że ludzie w XXI wieku nie wyobrażają sobie życia bez mechanizmów SI. Sztuczna inteligencja generuje bezprecedensowe bogactwa, rewolucjonizuje medycynę i inne sektory nauki, zmienia sposoby edukacji w szkołach i stwarza zupełnie nowe, rewolucyjne formy komunikacji i rozrywki. Dlaczego tak ją lubimy, mimo że wielu z nas nie ma o niej zielonego pojęcia i często zapomina, że oddajemy się w posiadanie maszyn?

W końcu dzięki nim uwalniamy się od rutynowej pracy, mamy więcej czasu, więcej możliwości kontaktu z osobami z całego świata. Jednak warto czasami zdjąć różowe okulary i przyjrzeć się, jakie konsekwencje niesie ze sobą takie funkcjonowanie. Jakie skutki będzie miał ciągły rozwój SI dla przyszłych pokoleń? Co przyniosą nam najbliższe dziesięciolecia? Wszystko wskazuje na to, że sztuczna inteligencja zakwestionuje zasady organizacyjne naszego ładu gospodarczego i społecznego, pogłębi nierówności społeczne, wywoła dylematy etyczne, a także przyniesie nowe zagrożenia takie jak autonomiczna broń i inteligentna technologia. Każdy medal ma dwie strony, tak mówią…

Kai-Fu Lee i Qiufan Chen oddają w ręce czytelnika prowokacyjne dzieło, które składa się z dziesięciu porywających opowiadań osadzonych w przyszłości. Jakie scenariusze będzie miał dla nas rok 2041?

Jeśli masz ochotę przeczytać książkę „Sztuczna inteligencja 2041. 10 wizji przyszłości”, możesz zamówić ją już w ramach przedsprzedaż np. tutaj.

Kasia