Strona główna » Artur Domosławski laureatem Nagrody Juliusz za biografię “Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”
Aktualności ze świata książki Biografie

Artur Domosławski laureatem Nagrody Juliusz za biografię “Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”

Artur Domosławski laureatem Górnośląskiej Nagrody Juliusz za najlepszą biografię wydaną w 2021 roku

Znamy najlepszą biografię ubiegłego roku napisaną i wydaną w języku polskim. W tegorocznej siódmej już edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz zwyciężył Artur Domosławski dzięki książce „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”.

Podczas uroczystej gali Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz, która odbyła się w Teatrze Ziemi Rybnickiej 15 października, kapituła konkursowa ogłosiła tegorocznego laureata. Nagrodę otrzymał Artur Domosławski za biografię wybitnego polskiego socjologa Zygmunta Baumana. Pisarz otrzymał statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. złotych.

Książka „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” ukazała się w 2021 roku nakładem Wydawnictwa Wielka Litera. Na 900 stronach dziennikarz, reportażysta opowiada o życiu polskiego filozofa i socjologa, którego postać do dziś dzieli polskie społeczeństwo. Przypomnijmy, że Artur Domosławski jest również autorem głośnej, kontrowersyjnej biografii „Kapuściński non-fiction”. W 2010 roku został wybrany Dziennikarzem Roku (nagroda Grand Press). Za książkę „Wykluczeni” był nominowany do Nagrody Literackiej Nike.

Nagrodzoną biografię Artura Domosławskiego „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” kupisz TUTAJ.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować