Strona główna » Angelus 2022 – lista finalistów
Aktualności ze świata książki

Angelus 2022 – lista finalistów

Angelus 2022 lista finalistów

Na zakończenie wakacji jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus podzieliło się z publicznością wynikami swoich burzliwych obrad. Dwa miesiące temu poznaliśmy długą listę nominacji, na którą składało się 14 tytułów. A dziś znamy już finałową siódemkę.

Jakie tytuły znalazły się więc w finale? Oto lista książek, które mają szansę otrzymać tytuł tegorocznego laureata:

  • Alhierd Bacharewicz, „Sroka na szubienicy”, tłum. Igor Maksymiuk, Jan Maksymiuk, Fundacja Pogranicze i Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” (Białoruś);
  • Kapka Kassabova, „W stronę Ochrydy. Podróż przez wojnę i pokój”, tłum. Krzysztof Środa, Wydawnictwo Czarne (Bułgaria);
  • Zoltán Mihály Nagy, „Szatański pomiot”, tłum. Daniel Warmuz, Warsztaty Kultury (Węgry);
  • Edward Pasewicz, „Pulverkopf”, Wielka Litera (Polska);
  • Jaroslav Rudiš, „Ostatnia podróż Winterberga”, tłum. Małgorzata Gralińska, Książkowe Klimaty (Czechy);
  • Andrzej Stasiuk, „Przewóz”, Wydawnictwo Czarne (Polska);
  • Katarzyna Surmiak-Domańska, „Czystka”, Wydawnictwo Czarne (Polska).

Przypomnijmy, że nagrodę otrzymuje nie tylko pisarz/pisarka. Wyróżniany jest również autor/autorka przekładu na język polski. Dodatkowo wręczana jest Nagroda Natalii Gorbaniewskiej, o której przyznaniu decyduje publiczność w internetowym głosowaniu. Plebiscyt wystartuje już 15 września na stronie www.angelus.com.pl i potrwa miesiąc do 14 października.

Zwycięzców Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus poznamy 15 października podczas Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować