Strona główna » 47. urodziny Magdaleny Witkiewicz. Co czytać z tej okazji?
Literatura obyczajowa Polecenia

47. urodziny Magdaleny Witkiewicz. Co czytać z tej okazji?

zdj. https://www.facebook.com/photo/?fbid=817946179690973&set=a.207200890765508

Magdalenę Witkiewicz można nazwać królową polskich powieści obyczajowych. Jej książki są przepełnione emocjami, trudnymi doświadczenia i lekcjami, jakie dla każdego z nas szykuje życie. Bohaterowie wykreowani przez autorkę borykają się z sytuacjami, jakie i my mamy w swoim życiu. I może to właśnie dzięki temu jej powieści tak bardzo do nas przemawiają i cieszą się taką popularnością? Dziś pisarka obchodzi swoje 47. urodziny, więc to dobry moment by przejrzeć czytelnicze propozycje. Co warto czytać?

„Czereśnie zawsze muszą być dwie”

Główną bohaterką powieści jest Zofia. Kobieta otrzymuje od pani Stefanii zrujnowaną, starą willę. Im bardziej poznaje budynek, tym silniej przekonuje się, że jest w nim zaklęta przeszłość. Różne przedmioty czy wydarzenia nie dają o sobie zapomnieć, a to sprawia, że willa zdaje się mieć jeszcze większy urok i wartość. Pewnego dnia na drodze Zofii staje Szymon. To dzięki niemu kobieta odkrywa, czym jest prawdziwa przyjaźń oraz jak może smakować miłość. Dzięki ich wspólnej historii rozumie, że tak jak czereśnie powinny rosnąć we dwie, tak i ludzie mogą doświadczać pełni szczęścia, mając przy sobie właściwego człowieka. To piękna opowieść o tym, że warto patrzeć sercem.

„Listy pełne marzeń”

Listy pełne marzeń

„Listy pełne marzeń” to powieść przede wszystkim na listopadowe i grudniowe wieczory. Kto jednak powiedział, że nie można sięgnąć po nią także w wakacje? W tej książce poznajemy panią Marylę. Kobieta ma siedemdziesiąt lat, a jej życie to tylko czas, który poświęca na przebywanie w domu lub zakupy dla swojego kota i siebie. Mruczek jest jej oczkiem w głowie. Jednak pewnego dnia wiele się zmienia. Kobieta odnajduje swój życiowy cel. Każdego wieczoru siada przy swoim sekretarzyku i wahając się, otwiera kolejne listy. Wie, że miałaby spory problem, gdyby postanowiła je wysłać. Jednocześnie wie też, że w tych listach są zapisane marzenia, jakie ona mogła spełniać… Urokliwa książka, która pokazuje, że nigdy nie jest zbyt późno.

„Pierwsza na liście”

Pierwsza na liście

Jeśli szukasz książki, która Cię wzruszy, zatrzyma i zmusi do zastanowienia nad najważniejszymi w życiu kwestiami, to „Pierwsza na liście” zdecydowanie do takich należy. U bohaterki Patrycji zdiagnozowano białaczkę. Kobieta zaczyna sporządzać listę osób, które pomogą jej córkom w chwili, gdy ta już odejdzie. Zaczyta także pisać listy do dziewczynek, by mogły czytać je w chwili, gdy jej już zabraknie. Karolina bierze sprawy w swoje ręce i zamierza odnaleźć tę kobietę, która została zapisana pierwsza na liście. To trudne, ale się udaje. Niestety wtedy w życie Iny wkracza przeszłość. Kobieta sądziła, że zaczynając swoje życie od nowa, zapomni o przeszłości… Ta książka przedstawia sylwetki różnych kobiet, które odnajdują w sobie siłę i walczą o to, co dla nich najdroższe. Ukazuje również cierpienie związane z rakiem, popularyzuje kwestie zostania dawcą szpiku i pokazuje, jak ta procedura w rzeczywistości wygląda. Piękna, ale bardzo emocjonalna i trudna powieść.

„Jeszcze się kiedyś spotkamy”

Jeszcze kiedyś się spotkamy

Tę powieść można pochłonąć w jeden dzień. Choć liczy blisko 450 stron, to tak wciąga, że nie sposób ją zostawić. Witkiewicz wykreowała w niej postaci przyjaciół z różnych środowisk, mających odmienne plany i wartości. Niestety wszystko przerwał wybuch II wojny światowej. Wiele lat później wnuczka Adeli zaczyna poznawać przeszłość babci i związane z nią cierpienie. Wojna zabrała wiele dobra i szczęścia, a jednak młoda dziewczyna znalazła w sobie wystarczająco siły, by walczyć o bezpieczeństwo swoje i swoich dzieci. Ta książka to opowieść o sentymencie, wierze w miłość aż po grób, wytrwałości i oczekiwaniach, które nigdy nie zostaną spełnione. Nie sposób ją opisać, nie sposób z niej zrezygnować. Bolesna, ale bardzo wzruszająca. Pozostawia w sercu mieszankę lekkości i nostalgii.

Magdalenie Witkiewicz z okazji 47. urodzin życzymy wielu równie wspaniałych książek, mocy twórczej, zdrowia i czytelników, którzy z niecierpliwością czekają na kolejne premiery.

Polecane książki znajdziesz tutaj:

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉 Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować