Strona główna » 10 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałeś o Ani Shirley
Ciekawostki Książki dla dzieci Literatura piękna Polecenia

10 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałeś o Ani Shirley

Rudowłosa Ania wciąż inspiruje i nie daje o sobie zapomnieć. Pomimo upływu dziesięcioleci seria książek o żywiołowej dziewczynce wciąż jest czytana i przenoszona na ekrany kin. Wielu z nas oglądało zapewne serial „Ania, nie Anna”, który wzruszał i przenosił nas w czasie. Jeśli i Ty jesteś zakochany w książkach Lucy Maud Montgomery, mamy dla Ciebie 10 ciekawostek, o których być może nigdy nie słyszałeś.

1. Inspiracja do napisania historii

Inspiracją do napisania historii o rudowłosej, niechcianej dziewczynce był artykuł, który autorka przeczytała w gazecie. Przedstawiał pomyłkową adopcję dziewczynki zamiast chłopca. To niecodzienne zdarzenie tak zaintrygowało pisarkę, że postanowiła umieścić podobne we własnej książce.

2. Autorka była sierotą

Lucy Maud Montgomery jako dwunastoletnia dziewczynka straciła rodziców. Jej dalszym wychowaniem zajęli się jej dziadkowie – Alexander i Lucy Macneill. Opisując historię adopcji i dziecięcej samotności Montgomery korzystała z własnych doświadczeń.

3. Cała seria

Gdy wszyscy słyszeli o książce „Ania z Zielonego Wzgórza”, mało kto wie o tym, że powstała cała seria dotycząca przygód Ani. Co ciekawe, nie powstawały one w kolejności chronologicznej. W każdej kolejnej książce towarzyszymy Ani studentce, Ani nauczycielce, a potem żonie i matce. Ania miała 7 dzieci (pierwsze straciła tuż po porodzie), męża Gilberta i wspaniałą pomoc domową. Jej rodzina doświadczyła trudów I wojny światowej, na której zginął jeden z synów Ani. Każda kolejna książka z serii wydaje się być coraz bardziej autentyczna, a losy tytułowej bohaterki intrygują jeszcze bardziej. Gdy Ania z pierwszej książki na przemian bawiła i wzruszała, dorosła Anna zachwyca i skłania do refleksji.

4. Montgomery miała dość Ani

Choć początkowo pisanie książek o Ani sprawiało autorce przyjemność, wkrótce zamieniło się to w mękę. Montgomery była coraz bardziej zmęczona i zniechęcona i po zakończeniu losów bohaterki stwierdziła, że już nigdy więcej do nich nie wróci.

5. Diana miała nie być Dianą

Najlepsza przyjaciółka Ani początkowo miała inne imiona. W rękopisach możemy znaleźć imię Laura, które wkrótce zaczęło pisarce przeszkadzać. Później zamieniła je na Gertrudę, ale z jakiegoś powodu i to jej nie pasowało. Ostatecznie pojawiło się imię Diana i tak też już zostało.

6. Pierwsze wydanie i tłumaczenie

„Ania z Zielonego Wzgórza” została wydana po raz pierwszy w kwietniu 1908 roku w Kanadzie. Trzy lata później historia o Ani doczekała się polskiego tłumaczenia i książka pojawiła się w polskich księgarniach.

7. Pierwowzór domu

Pierwowzorem domu Ani w Avonley była posiadłość Margaret i Davida Macneillów, opiekunów kuzynki Montgomery, Myrtle Macneill. Ich dom oraz okolica tak bardzo zachwyciły pisarkę, że postanowiła ukazać go w swojej serii książek.

8. Książka kucharska Ani

Wnuczka Lucy Maud Montgomery również nie mogła oprzeć się urokowi rudowłosej dziewczynki. Kate Macdonald napisała i wydała książkę „Książka kucharska Ani z Zielonego Wzgórza”, która jest perełką w zbiorach miłośników całej serii.

9. Ania szukała rodziców

Ania bardzo długo nie mogła pogodzić się z myślą, że była niechcianym i niekochanym dzieckiem. Już jako dorosła kobieta zaczęła szukać swoich korzeni i wyjechała do rodzinnego miasta rodziców. Dowiedziała się, że jej rodzice byli małżeństwem nauczycieli i wyczekiwali swojego chcianego, ukochanego pierwszego dziecka. Wtedy też znalazła kilka pamiątek po swoich rodzicach. To był bardzo ważny moment rozliczenia się z przeszłością dla Ani.

10. Inne dzieci Maryli

Maryla Cuthbert kojarzy się nam przede wszystkim jako przybrana matka Ani. Jednak mało kto wie, że po wyjeździe dziewczyny na studia Maryla przygarnia kolejne dzieci: rodzeństwo Tadzia i Tolę. Maryla była jedyną najbliższą krewną ich matki, która zmarła. Nie widząc innej możliwości, wraz z Małgorzatą Lindę wychowała również tę dwójką. Tadzio i Tola pojawiają się w serii także jako dorośli ludzie, którzy założyli własne rodziny.

Jeśli i Ciebie zainteresowała postać Ani, książki o jej przygodach znajdziesz tutaj.

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉 Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować