Fundacja Batorego ustanowiła w tym roku Nagrodę im. Marcina Króla. Słowem wyjaśnienia, jest to wyróżnienie dla książki z dziedziny historii idei i badań nad przyszłością, filozofii i myśli społecznej i politycznej, refleksji nad cywilizacją i kulturą. Jury ogłosiło już piątkę finalistów tegorocznej edycji.
Nagroda im. Marcina Króla
Organizatorem konkursu, który w 2022 roku odbywa się po raz pierwszy, jest Fundacja Batorego. Jej profil działalności koncentruje się na wspieraniu demokracji, rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz walce o równe prawa w Polsce. Nagroda im. Marcina Króla, jak sama nazwa wskazuje, została powołana w hołdzie Marcinowi Królowi. I oczywiście nie bez powodu. Wybitny filozof polityki oraz historyk idei zasiadał przez wiele lat w Radzie Fundacji. Powstała na jego cześć nagroda ma wyróżniać publikacje, które wprowadzają nowe idee, koncepcje czy sposoby myślenia w dziedzinie filozofii, polityki oraz kultury. Warto dodać, że jej laureat otrzyma 50 000 zł.
Jak czytamy na stronie Fundacji Batorego:
Pierwsza edycja Nagrody Fundacji Batorego
Zarząd warszawskiej fundacji zaprosił grono osób nominujących do tegorocznej edycji konkursu. W tym zspole znaleźli się m.in. Edwin Bendyk (prezes Fundacji Batorego), dr hab. Monika Bobako z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Leszek T. Koczanowicz z Uniwersytetu SWPS oraz Michał Sutowski z Krytyki Politycznej. Z kolei w skład kapituły Nagrody weszli m.in. dr hab. Agata Bielik-Robson (University of Nottingham), Zofia Król („Dwutygodnik”), prof. Elżbieta Matynia (New School for Social Research w Nowym Jorku) oraz Olga Tokarczuk (laureatka literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok). Spośród siedemnastu nominowanych książek powołane jury wybrało pięć książek finalistów.
Na liście finalistów znajdują się poniższe publikacje:
- „Początek końca historii. Tradycje polityczne w XIX wieku” – Marek Cichocki, Państwowy Instytut Wydawniczy
- „Czy liberalizm umarł?” – Jan Tokarski, Wydawnictwo Znak
- „Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością” – Rafał Matyja, Wydawnictwo Karakter
- „Chamstwo” – Kacper Pobłocki, Wydawnictwo Czarne
- „Znikająca Polska” – Piotr Witwicki, Wydawnictwo Zysk i S-ka
Laureata poznamy już w maju. Tymczasem zachęcamy Was do lektury finałowych tytułów.
Skomentuj