Strona główna » Znamy finalistów Nagrody im. Marcina Króla
Aktualności ze świata książki Literatura faktu

Znamy finalistów Nagrody im. Marcina Króla

Nagroda im. Marcina Króla

Fundacja Batorego ustanowiła w tym roku Nagrodę im. Marcina Króla. Słowem wyjaśnienia, jest to wyróżnienie dla książki z dziedziny historii idei i badań nad przyszłością, filozofii i myśli społecznej i politycznej, refleksji nad cywilizacją i kulturą. Jury ogłosiło już piątkę finalistów tegorocznej edycji.

Nagroda im. Marcina Króla

Organizatorem konkursu, który w 2022 roku odbywa się po raz pierwszy, jest Fundacja Batorego. Jej profil działalności koncentruje się na wspieraniu demokracji, rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz walce o równe prawa w Polsce. Nagroda im. Marcina Króla, jak sama nazwa wskazuje, została powołana w hołdzie Marcinowi Królowi. I oczywiście nie bez powodu. Wybitny filozof polityki oraz historyk idei zasiadał przez wiele lat w Radzie Fundacji. Powstała na jego cześć nagroda ma wyróżniać publikacje, które wprowadzają nowe idee, koncepcje czy sposoby myślenia w dziedzinie filozofii, polityki oraz kultury. Warto dodać, że jej laureat otrzyma 50 000 zł.

Jak czytamy na stronie Fundacji Batorego:

Nagroda wspierać ma rozwój debaty publicznej poprzez zachętę do: pogłębionej refleksji nad zjawiskami i trendami współczesności oraz wyzwaniami przyszłości; tworzenia nowych idei i prób opisu rzeczywistości; poszukiwania odpowiedzi na kryzys demokracji i wartości demokratycznych; poszerzania przestrzeni intelektualnego dyskursu ponad podziałami.

Pierwsza edycja Nagrody Fundacji Batorego

Zarząd warszawskiej fundacji zaprosił grono osób nominujących do tegorocznej edycji konkursu. W tym zspole znaleźli się m.in. Edwin Bendyk (prezes Fundacji Batorego), dr hab. Monika Bobako z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Leszek T. Koczanowicz z Uniwersytetu SWPS oraz Michał Sutowski z Krytyki Politycznej. Z kolei w skład kapituły Nagrody weszli m.in. dr hab. Agata Bielik-Robson (University of Nottingham), Zofia Król („Dwutygodnik”), prof. Elżbieta Matynia (New School for Social Research w Nowym Jorku) oraz Olga Tokarczuk (laureatka literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok). Spośród siedemnastu nominowanych książek powołane jury wybrało pięć książek finalistów.

Na liście finalistów znajdują się poniższe publikacje:

Laureata poznamy już w maju. Tymczasem zachęcamy Was do lektury finałowych tytułów.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować