Strona główna » Zbliża się premiera serialu “Cesarzowa Sisi”. Nie zapomnij wcześniej przeczytać książki!
Biografie Ciekawostki

Zbliża się premiera serialu “Cesarzowa Sisi”. Nie zapomnij wcześniej przeczytać książki!

Premiera serialu casarzowa Sisi

Już 29 września na popularnej platformie streamingowej zadebiutuje serial „Cesarzowa Sisi”. Być może postać Elżbiety Bawarskiej, żony cesarza Franciszka Józefa I jest Ci znana chociażby ze słyszenia. To w końcu nie pierwszy raz, kiedy reżyser zdecydował się pokazać losy Cesarzowej Austrii i królowej Węgier na ekranie (m.in. film „Sissi” z Romy Schneider). Ale o samym nadchodzącym serialu wspominamy nie bez powodu. Premiera „Cesarzowej Sisi” zbiegnie się w czasie z premierą książki Wydawnictwa Marginesy „Cesarzowa. Pierwsze lata Sisi na wiedeńskim dworze”. A jak już dobrze wiemy, poznawanie historii warto najpierw zacząć od książki!

Cesarzowa. Pierwsze lata Sisi na wiedeńskim dworze” – nowe spojrzenie na Elżbietę Bawarską

28 września na półki księgarń trafi biografia Elżbiety Bawarskiej autorstwa Martiny Winkelhofer. Książka austriackiej historyczki i pisarki daje czytelnikowi możliwość zajrzenia za kulisy pozornie szczęśliwego, ale tak naprawdę niezwykle samotnego życia kobiety, która z Franciszkiem Józefem I panowała w Austrii i na Węgrzech w XIX wieku. Przez wielu porównywana do Diany, księżnej Walii, Cesarzowa Sisi wzbudzała równie dużo sympatii. Wyróżniająca się wyjątkową urodą nazywana była pierwszą w Europie królewską celebrytką oraz „Różą Bawarii”.

Podobnie jak Diana źle znosiła narzucane przez królewski dwór i pełnioną funkcję ograniczenia, który zabijały w niej radość życia. Jednak mimo narzucanej roli żony, matki i cesarzowej udało jej się stać prekursorką emancypacji. Cesarzowa Austrii, również nie doczekała starości, ginąc tragiczną śmiercią w wyniku ataku włoskiego anarchisty. A samo życie nie szczędziło jej tragedii, co przypłaciła problemami ze zdrowiem psychicznym (depresja, zaburzenia odżywiania).

Martina Winkelhofer pomaga odpowiedzieć na wiele pytań, które zainteresowani historią rodu Habsburgów zadają sobie na temat Cesarzowej Elżbiety:

  • kto tak naprawdę kryje się za „mitem Sisi”?
  • co wiemy o jej życiu?
  • jak wyglądała jej codzienność?
  • jak Elżbieta z nieśmiałej nastolatki stała się pewną siebie kobietą?
  • co sprawiło, że przyszła cesarzowa znalazła w sobie odwagę do buntu?
  • jakie wydarzenia i doświadczenia okazały się punktami zwrotnymi w jej życiu?

W biografii „Cesarzowa. Pierwsze lata Sisi na wiedeńskim dworze” poznamy nie tyle królewskie oblicze Sisi, co portret młodej kobiety na tle dziewiętnastego wieku.

Serial Netflix o Cesarzowej Sisi

Niemiecki serial dramatyczny „Cesarzowa Sisi” („The Empress”) w reżyserii Katrin Gebbe („A jeśli Bóg jest?”) i Floriana Micouda Cossena („Pieśń we mnie”) trafi na Netlixa 29 września. Będzie liczył sześć 45-minutowych odcinków. Jak czytamy w opisie:

Gdy zbuntowana Elżbieta zakochuje się w cesarzu Franciszku i nieoczekiwanie zostaje jego żoną, musi się odnaleźć w pełnym napięć i intryg świecie wiedeńskiego dworu.

W rolach głównych wystąpi: Devrim Lingnau (Elżbieta I), Philip Froissant (Franciszek Józef I), Melika Foroutan (Sophie).

Jeśli przed obejrzeniem serialu chcesz wyposażyć się w kontekst historyczny i poznać dokładnie życie młodej Elżbiety na królewskim dworze, koniecznie sięgnij po biografię „Cesarzowa. Pierwsze lata Sisi na wiedeńskim dworze”. Książkę Wydawnictwa Marginesy możesz zamówić już teraz w przedsprzedaży tutaj.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować