Strona główna » Wystawa rękopisów Marii Konopnickiej w Bibliotece Narodowej w Warszawie
Ciekawostki Wydarzenia literackie

Wystawa rękopisów Marii Konopnickiej w Bibliotece Narodowej w Warszawie

23 maja obchodziliśmy 180 rocznicę urodzin Marii Konopnickiej. Z tego powodu Sejm RP postanowił uhonorować wyjątkową poetkę i ogłosił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. W związku z tym w całej Polsce są organizowane różne wydarzenia związane z jej twórczością. Jednym z popularniejszych jest wystawa jej rękopisów w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Wystawa rękopisów

Nawet jeśli nie lubisz poezji, to bardzo wątpliwe, byś w ogóle nie słyszał o Konopnickiej. Wyjątkowa osobowość, silna kobieta, emancypantka, matka i autorka tekstów, które są nieśmiertelne. Jednym z jej najpopularniejszych utworów jest „Rota”. Konopnicka na wiele sposób starała się wyrażać swój patriotyzm. Była głosem polskiego pozytywizmu, który zwracał uwagę na losy najbiedniejszych i najbardziej pokrzywdzonych grup społecznych.

Dzięki wystawie możesz poznać Konopnicką nie jako pisarkę, ale przede wszystkim kobietę, która myślała, czuła i pragnęła zmian. Jej twórczość podkreślała stosunek autorki do świata, który krzywdził i wykluczał innych. Wystawa w Bibliotece Narodowej przedstawia wyzwoloną kobietę, stanowczą patriotkę, zdolną artystkę, autorkę tekstów dla dzieci i człowieka, który chciał odnaleźć w świecie własne miejsce.

Wystawę możesz podziwiać przez całe wakacje. Jeśli więc planujesz podróż do stolicy, nie zapomnij zajrzeć do Biblioteki Narodowej. A jeżeli chcesz poznać twórczość autorki, jej książki znajdziesz tutaj.

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować