Strona główna » W poszukiwaniu Agathy Christie. Historia tajemniczego zniknięcia
Ciekawostki Kryminał i sensacja

W poszukiwaniu Agathy Christie. Historia tajemniczego zniknięcia

Zniknięcie Pani Christie

Czy wiesz, że jednej z najbardziej popularnych autorek kryminałów XX wieku przytrafiło się zaskakujące zniknięcie? Okazuje się, że zdarzenia rodem z dreszczowców i nieprawdopodobne historie dzieją się także w rzeczywistości. A nie tylko na kartach powieści kryminalnych. Otóż 3 grudnia 1926 roku Agatha Christie znika na 11 dni. W jaki sposób zostaje odnaleziona? Jakie fakty kryją się za tym niemającym ostatecznego wyjaśnienia zdarzeniem? I przede wszystkim, gdzie możesz poczytać więcej o tym zaskakującym epizodzie z życiorysu brytyjskiej pisarki?

Gdzie jest Agatha Christie?

Autorka blisko 100 powieści kryminalnych, które zapisały się w historii literatury na długie lata, w 1926 roku stała się celem poszukiwań policji i wielu tysięcy osób zarówno w Wielkiej Brytanii jak i USA. Wszyscy pytali się – gdzie jest Agatha Christie? Był 3 grudnia 1926 roku kiedy wówczas 36-letnia pisarka opuszcza swój dom w Styles w Anglii i znika. Kilka godzin później odnajduje się samochód kobiety, w którym policja znajduje torbę podróżną, płaszcz i prawo jazdy. Ale samej autorki nie ma w środku. Nie ma jej również – na szczęście – w stawie zwanym Silent Spring. Poszukiwania trwają ponad tydzień i nie przynoszą żadnych odpowiedzi. Zaczynają nawet pojawiać się przypuszczenia, że Agatha Christie została zamordowana albo popełniła samobójstwo.

11 dnia od tajemniczego zniknięcia pojawia się jednak przełom w śledztwie. W oddalonym o blisko 500 kilometrów hotelu Swan Hydropathic jeden z gości rozpoznaje poszukiwaną pisarkę. Okazuje się, że Agatha Christie ma się świetnie i ostatnie dni spędziła w… spa. Co ciekawe, w hotelu zameldowała się pod zmienioną tożsamością jako Theresa Neele z Cape Town. I co więcej, nie potrafiła wytłumaczyć, dlaczego tam przyjechała i przedstawiała się jako inna osoba.

Powieści o fascynującym zniknięciu Agathy Christie

Jak można się domyślić, ten epizod z życia autorki m.in. „Śmierci na Nilu”, „Morderstwa w Orient Expressie”, „Tajemniczej historii w Styles” uruchomił wyobraźnię nie tylko czytelników, ale i pisarzy. Każdy, kto słyszał o tym zdarzeniu, stawiał różne hipotezy, co mogło spowodować niewytłumaczalne zachowanie pisarki. Epizod psychotyczny? Załamanie nerwowe? Depresja? Amnezja? Odwet za zdradę męża? A może skrzętnie zaplanowana intryga? Oczywiście nikt z nas nie pozna prawdy, ale nie oznacza to, że nie można snuć domysłów. Jeśli masz ochotę przeczytać, jaki pomysł na zaniknięcie Agathy Christie mają współcześni pisarzy, zachęcamy do lektury poniższych powieści.

Zniknięcie Pani Christie”

Zniknięcie Pani Christie

W tym roku (2022) nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się książka Marie Benedict. Pisarka przenosi czytelnika do grudnia 1926 roku, kiedy zaginęła Agatha Christie. Śledczy nad skrajem głębokiego stawu odnajdują pusty samochód pisarki. I jest to jedyny ślad w pobliżu jej domu. Ani jej mąż ani córka nie wiedzą o jej miejscu pobytu. Dopiero po jedenastu dniach Agatha zjawia się, tak samo tajemniczo, jak zniknęła. Swoją nieobecność tłumaczy amnezją, ale nie wyjaśnia już nic więcej.

Marie Benedict zaprasza nas do świata Agathy Christie i jej przeszłości. Snuje swoją własną opowieść, która pozwala odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak błyskotliwa kobieta znalazła się w centrum tak mrocznych tajemnic? Co w tej sprawie jest prawdą, a co zostało przemilczane? Jaką rolę w zaginięciu popularnej pisarki odegrał jej niewierny mąż i czego nie powiedział śledczym?

Książkę „Zniknięcie Pani Christie” możesz kupić tutaj.

Sprawa Agathy Christie”

Sprawa Agathy Christie

2022 rok czyli blisko 100 lat od zniknięcia najbardziej poczytnej pisarki kryminałów zdecydowanie inspiruje pisarki do przyjrzenia się tej sprawie. Również Nina Gramont zdecydowała się napisać powieść opartą na wydarzeniach z grudnia 1926 roku. Jednak w tej historii pierwsze skrzypce gra kochanka męża Christie, Nan O’Dea.

Na stronach powieści przeniesiemy się do świata brytyjskiej pisarki, który wypełniają wytworne imprezy towarzyskie, weekendy na wsi i rosnąca sława związana z ukazywaniem się kolejnych bestsellerowych powieści kryminalnych. Z kolei Nan doświadcza trudnego życia w Irlandii, które dodatkowo naznaczone jest ukrytą tragedią. Kiedy wraca do Anglii, zaczyna interesować się Agathą, ponieważ ma coś, czego Nan pragnie. Mimo że kobiety dzieli wiele różnic, staną się najbardziej nieprawdopodobnymi sojuszniczkami. Prawdę o tych jedenastu dniach, kiedy Agatha Christie była na ustach całej Wielkiej Brytanii, zna więc tylko ona – Nan.

Zaintrygowała Cię ta powieść, która przedstawia zupełnie inną perspektywę na zniknięcie Brytyjki? Książkę „Sprawa Agathy Christie” możesz kupić tutaj.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować