Strona główna » W jakim miejscu żyłyby Muminki, gdyby istniały naprawdę?
Ciekawostki Książki dla dzieci

W jakim miejscu żyłyby Muminki, gdyby istniały naprawdę?

Od lat miłośnicy Muminków zadają sobie pytania bez odpowiedzi. Jak nazywała się Mama Muminka, zanim urodził się Muminek? Co Mama Muminka nosiła w swojej torebce i dlaczego nosiła ją przy sobie przez cały czas? Z pewnością nikt nie zna prawdy, a w internecie wciąż pojawiają się nowe hipotezy, które trudno tak samo udowodnić jak i obalić. Być może poza rozważaniami na powyższe zagadnienia czasami zastanawiasz się, gdzie mógłbyś spotkać Muminki, jeśli faktycznie trolle mogłyby mieszkać na ziemi. A na to pytanie akurat znamy odpowiedź!

Tove Jansson i trolle z dzieciństwa

Zacznijmy od początku. Muminki stworzyła Tove Jansson – fińska pisarka pisząca w języku szwedzkim, jak również niezwykle uzdolniona ilustratorka, malarka i rysowniczka. Kiedy Tove była dzieckiem i zdarzało się jej wyjadać z szafek spiżarni zapasy, jej wujek wymyślił postacie kuchennych trolli, które wyskakują z szafek, by otrzeć się noskami o nogi złodziei i sprawić, że łobuzowi robi się zimno. Dziś Muminki zdecydowanie nie kojarzą się nikomu ze złośliwymi stworami o wyglądzie przypominającym małe hipopotamy – niejeden z nas z chęcią zawitałby do Doliny Muminków i oddał się pod opiekę niezwykle opiekuńczej i gościnnej Mamusi Muminka.

Wyspa Klovhar

Inspiracją dla niezwykłych krajobrazów z książek o Muminkach była dla Tove Jansson wyspa Klovhar w Zatoce Fińskiej, na której spędzała większość swojego czasu, mimo że od urodzenia mieszkała w Helsinkach. W swoim atelier oddalonym od ludzi i głośnej cywilizacji cieszyła się własnym towarzystwem i tworzyła opowieści, które pokochały miliony osób na całym świecie. Marzenie o szczęśliwej krainie pełnej ciepła i przyjacielskich relacji, które pozwalało jej przetrwać ciężki czas II wojny światowej, znalazło swoje odzwierciedlenie w Dolinie Muminków – krainie z niebieskim domkiem, którą chciałby odwiedzić chociaż na chwilę każdy z nas.

Obowiązkowe punkty na mapie miłośników Muminków

Być może, jeśli odwiedzicie wyspę Klovhar, znajdziecie dowody na istnienie fińskich trolli. Jeśli jednak chcecie mieć pewność, że zobaczycie na własne oczy błękitny Domek Muminków, namiot Włóczykija, grotę Hatifnatów czy teatr Emmy – a może i spotkacie samych bohaterów książek, koniecznie udajcie się na wyspę Kailo znajdującą się niedaleko miasteczka Naantali na południowo-zachodnim wybrzeżu Finlandii. Warto rozważyć również wizytę w mieście Tampere, gdzie od 2017 roku można zwiedzać muzeum poświęcone twórczości Tove Jansson i m.in. zobaczyć dwumetrową makietę Domu Muminków.

Macie ochotę wrócić do lektury Muminków albo przeczytać je po raz pierwszy? Książki kupicie tutaj:

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować