Strona główna » W jakim miejscu żyłyby Muminki, gdyby istniały naprawdę?
Ciekawostki Książki dla dzieci

W jakim miejscu żyłyby Muminki, gdyby istniały naprawdę?

Od lat miłośnicy Muminków zadają sobie pytania bez odpowiedzi. Jak nazywała się Mama Muminka, zanim urodził się Muminek? Co Mama Muminka nosiła w swojej torebce i dlaczego nosiła ją przy sobie przez cały czas? Z pewnością nikt nie zna prawdy, a w internecie wciąż pojawiają się nowe hipotezy, które trudno tak samo udowodnić jak i obalić. Być może poza rozważaniami na powyższe zagadnienia czasami zastanawiasz się, gdzie mógłbyś spotkać Muminki, jeśli faktycznie trolle mogłyby mieszkać na ziemi. A na to pytanie akurat znamy odpowiedź!

Tove Jansson i trolle z dzieciństwa

Zacznijmy od początku. Muminki stworzyła Tove Jansson – fińska pisarka pisząca w języku szwedzkim, jak również niezwykle uzdolniona ilustratorka, malarka i rysowniczka. Kiedy Tove była dzieckiem i zdarzało się jej wyjadać z szafek spiżarni zapasy, jej wujek wymyślił postacie kuchennych trolli, które wyskakują z szafek, by otrzeć się noskami o nogi złodziei i sprawić, że łobuzowi robi się zimno. Dziś Muminki zdecydowanie nie kojarzą się nikomu ze złośliwymi stworami o wyglądzie przypominającym małe hipopotamy – niejeden z nas z chęcią zawitałby do Doliny Muminków i oddał się pod opiekę niezwykle opiekuńczej i gościnnej Mamusi Muminka.

Wyspa Klovhar

Inspiracją dla niezwykłych krajobrazów z książek o Muminkach była dla Tove Jansson wyspa Klovhar w Zatoce Fińskiej, na której spędzała większość swojego czasu, mimo że od urodzenia mieszkała w Helsinkach. W swoim atelier oddalonym od ludzi i głośnej cywilizacji cieszyła się własnym towarzystwem i tworzyła opowieści, które pokochały miliony osób na całym świecie. Marzenie o szczęśliwej krainie pełnej ciepła i przyjacielskich relacji, które pozwalało jej przetrwać ciężki czas II wojny światowej, znalazło swoje odzwierciedlenie w Dolinie Muminków – krainie z niebieskim domkiem, którą chciałby odwiedzić chociaż na chwilę każdy z nas.

Obowiązkowe punkty na mapie miłośników Muminków

Być może, jeśli odwiedzicie wyspę Klovhar, znajdziecie dowody na istnienie fińskich trolli. Jeśli jednak chcecie mieć pewność, że zobaczycie na własne oczy błękitny Domek Muminków, namiot Włóczykija, grotę Hatifnatów czy teatr Emmy – a może i spotkacie samych bohaterów książek, koniecznie udajcie się na wyspę Kailo znajdującą się niedaleko miasteczka Naantali na południowo-zachodnim wybrzeżu Finlandii. Warto rozważyć również wizytę w mieście Tampere, gdzie od 2017 roku można zwiedzać muzeum poświęcone twórczości Tove Jansson i m.in. zobaczyć dwumetrową makietę Domu Muminków.

Macie ochotę wrócić do lektury Muminków albo przeczytać je po raz pierwszy? Książki kupicie tutaj:

Kasia

Kasia

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować