Strona główna » „W cieniu narcyza”. Zatrważająca lektura, którą musisz przeczytać
Poradniki Recenzje

„W cieniu narcyza”. Zatrważająca lektura, którą musisz przeczytać

W cieniu narcyza

O narcystycznych zaburzeniach osobowości (NPD) mówi się coraz więcej. Badacze szacują, że średnio 1 na 25 osób może być narcyzem. Co to oznacza w praktyce? Możliwe, że ten pozornie sympatyczny sąsiad, przesadnie życzliwa znajoma na uczelni lub brat, który na każdym kroku rzuca kłody pod nogi, jest osobą zaburzoną, niezdolną do odczuwania emocji, pozbawioną empatii i chętną do tego, by krzywdzić. Z czego to wynika? Odpowiedzi na to pytanie znajdziesz w książce „W cieniu narcyza”.

„W cieniu narcyza”

Narcyzem może być Twój rodzic, partner, sąsiad, kolega ze studiów, współpracownik czy szef. Osoby zaburzone początkowo nie zwracają na siebie uwagi. Jednocześnie są świetnymi obserwatorami i sprawdzają, w jaki sposób się do Ciebie zbliżyć i czy to w ogóle ma sens. Ich zachowania są determinowane nie emocjami (ich mózgi są niezdolne do odczuwania pozytywnych uczuć, takich jak życzliwość czy przyjaźń), ale potencjalnymi zyskami i szkodami, które mogą Ci wyrządzić. Tak, niestety. Czując się beznadziejnie sami ze sobą, mając niskie poczucie własnej wartości i jednocześnie wybujałe ego, tak będą knuć, ranić i szkodzić, byleby przez chwilę poczuć się lepiej i lżej.

Z narcyzem możesz mieć do czynienia w różnych sytuacjach. Jeśli będzie nim Twój współpracownik, możesz zmienić pracę. Co jednak zrobić, gdy wychował Cię zaburzony rodzic? Takim problemom autorka poświęca w swojej książce wiele uwagi. Przedstawia modele rodzin z narcyzmem oraz pokazuje, w jakie role często wchodzą ich członkowie, by móc się chronić. Niestety rany zadane w dzieciństwie przez narcystycznego rodzica zostają z człowiekiem na stałe. Można jednak z tym walczyć oraz korzystać we wsparcia terapeuty czy psychologa.

Jak się chronić?

Niestety wśród wielu osób narcyzm budzi skojarzenia związane z przesadnym zapatrzeniem w siebie. I to prawda, ale niepełna. Narcyz to przede wszystkim wilk w owczej skórze; osoba, która będzie się przymilać, gdy to wyda się jej słuszne i jednocześnie zrobi wszystko, by móc patrzeć, jak cierpisz i powoli popadasz w coraz większą rozpacz. Osoby zaburzone są niebezpieczne, a niestety jest ich sporo. Nic więc dziwnego, że coraz więcej psychologów bije na alarm. Wystarczy przejść się alejkami księgarń, by dojrzeć, jak wiele poradników porusza temat psychopatii, socjopatii czy właśnie narcyzmu. To niepokoi…

Jako czytelnik możesz chronić się przede wszystkim swoją wiedzą. Książka „W cieniu narcyza” to rewelacyjna, rzetelnie opracowana lektura, która ukazuje przeróżne sytuacje w życiu. Autorka wytłumaczyła, po czym możesz poznać narcyza oraz jakie techniki wykorzystać, by maksymalnie się od niego odseparować, również w najbardziej skomplikowanych relacjach, np. rodzic-dziecko. Jej podpowiedzi, historie osób z rodzin narcystycznych oraz naukowa wiedza to klucz do tego, by zrozumieć, z jakim przeciwnikiem masz do czynienia. Bo prędzej czy później kogoś takiego poznasz…

Książkę „W cieniu narcyza. Jak rozpoznać toksyczną relację i uwolnić się z niej” znajdziesz tutaj.

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉 Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować