Strona główna » “Tak działa mózg”. Wydawnictwo W.A.B. wydaje książkę dr Asi Podgórskiej
Poradniki Zapowiedzi i nowości

“Tak działa mózg”. Wydawnictwo W.A.B. wydaje książkę dr Asi Podgórskiej

Tak działa mózg. Dr Asia Podgórska

Jeśli interesujesz się działaniem mózgu, a informacji o neurobiologii szukasz nie tylko w książkach ale też w internecie, to z pewnością natkn_ł_ś się na profil dr Asi Podgórskiej. Ta młoda doktor nauk biologicznych w dyscyplinie biochemia i wykładowczyni akademicka na Uniwersytecie SWPS w przystępny – nawet dla laika – i niezwykle fascynujący sposób mówi o funkcjonowaniu naszego mózgu. A już od 25 października naszą wiedzę w tym zakresie będziemy mogli wzbogacić, sięgając po jej książkę „Tak działa mózg”, która ukaże się nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Jak działa mózg?

Książka „Tak działa mózg” autorstwa dr Asi Podgórskiej to fascynujący przewodnik po tajemniczym i niezwykle złożonym organie, jakim jest ludzki mózg. Autorka opisuje, jak nasze codzienne wybory i styl życia wpływają na komórki nerwowe i neuroprzekaźniki. Okazuje się, że mimo niezwykłej złożoności naszego układu nerwowego jesteśmy w stanie polepszyć jego funkcjonowanie.

Mózg, czyli centrum naszego układu nerwowego, to organ o ogromnym znaczeniu, ponieważ odpowiada za nasze nastroje, pragnienia, emocje, świadomość i zdolności intelektualne. A z kolei my naszymi działaniami wpływamy na jego funkcjonowanie i to, kim jesteśmy. W jaki sposób? Ważne są nasze nawyki, poczynając oczywiście od diety i tego, jakie składniki dostarczamy naszemu organizmowi.

Dr Asia Podgórska w książce „Tak działa mózg” podkreśla, że modyfikacja diety, zachowań i codziennych nawyków może mieć kluczowe znaczenie dla profilaktyki wielu chorób oraz dla poprawy ogólnego funkcjonowania mózgu. Często o tym zapominamy, a może po prostu nie wiemy, że dieta, stan jelit, aktywność fizyczna, jakość snu, odpoczynek mają ogromny wpływ na zdrowie mózgu. A dzięki coraz większej ilości badań naukowych możemy lepiej zrozumieć, jak te czynniki oddziałują na układ nerwowy i jakie zmiany powinniśmy wprowadzić, by poprawić jego funkcjonowanie.

Publikacja „Tak działa mózg. Jak mądrze dbać o jego funkcjonowanie” jest nie tylko fascynującym wprowadzeniem do anatomii i działania mózgu. To również praktyczny przewodnik, który pomoże nam zrozumieć, jak wprowadzać zdrowsze nawyki w celu poprawy jego funkcjowania. Książkę pozytywnie zrecenzowali i polecają m.in. dr Anna Mietelska z Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego Polskiej Akademii Nauk i prof. Wojciech Glac z Uniwersytetu Gdańskiego.

Na koniec jeszcze krótka uwaga na temat zachwycającej okładki książki dr Asi Podgórskiej. Projekt wykonała polska artystka, Anna Rudak. Jej ilustracje uzupełniające tekst znajdziemy również wewnątrz publikacji. W środku znajdziemy także praktyczną tasiemkę do zaznaczenia miejsca, w którym skończyliśmy czytanie.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować