Strona główna » „Najważniejsze to przeżyć”. Opowieść o sile rodziny i pragnieniu życia
Literatura obyczajowa Zapowiedzi i nowości

„Najważniejsze to przeżyć”. Opowieść o sile rodziny i pragnieniu życia

Najważniejsze to przeżyć

II wojna światowa wywołała nieodwracalne rany w społeczeństwach całego świata. Pomimo upływu dziesiątek lat ludzie nadal powracają do niej w swoich opowieściach, rodzinnych historiach czy tworzonych powieściach. I nadal związane z nią wydarzenia budzą emocje, wywołują smutek i nostalgię. Jedną z takich powracających tematyką książek jest najnowsza pozycja od Ałbeny Grabowskiej. Powieść „Najważniejsze to przeżyć” znajdziesz w księgarniach już od 5 września.

„Najważniejsze to przeżyć”

Do zrujnowanej wojną stolicy powraca rodzina Pataczków. Ojciec jako lekarz natychmiast znajduje zatrudnienie i zaczyna pracę w szpitalu. Żona, przedwojenna nauczycielka stara się rozwinąć swoje dziennikarskie umiejętności i liczy na to, że odnajdzie jeszcze jakieś ślady nadziei wśród ruin Warszawy. Ich dorosła córka Tereska pomaga w odgruzowywaniu Politechniki. Ma nadzieję, że w tym czasie uda się jej odnaleźć swoją przedwojenną miłość. I jest jeszcze Mirka, która wydaje się być najsilniejsza ze wszystkich członków rodziny i każdego kolejnego dnia przekonuje, że najważniejsze to przeżyć.

Ałbena Grabowska w swojej najnowszej powieści sportretowała życie ludzi, którzy powrócili do całkowicie zrujnowanej po powstaniu Warszawy. Rodzina Pataczków miała to szczęście, że ich kamienica przy ulicy Marszałkowskiej cudem ocalała. Niestety większość osób tego szczęścia nie miała. Wszyscy jednak cieszyli się, że zdołali przeżyć i próbowali uczyć się żyć na nowo. Ratując swoje dotychczasowe pasje, pomagając najbliższym i szukając pracy, robili, co mogli, byleby tylko odnaleźć się w nowej rzeczywistości i zapomnieć o koszmarze wojennym.

Ta książka przyciąga, ponieważ pokazuje zwyczajnych ludzi i ich bolączki w czasie jednego z najmroczniejszych okresów w dziejach świata. Postawy bohaterów pokazują, że pomimo trudności najważniejszą wartością jest życie i obecność kochających osób przy boku. Bardzo wzruszająca i emocjonalna powieść, warto znaleźć dla niej kilka wolniejszych wieczorów.

Książkę „Najważniejsze to przeżyć” znajdziesz tutaj.

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować