Wybitny współczesny biograf, Walter Isaacson, napisał kolejną książkę o życiu znanej osoby. Tym razem, po znakomitych opowieściach o życiu m.in. Steve’a Jobsa, Leonardo da Vinci i Jennifer Dodunie, przyszła pora na poznanie życiorysu Elona Muska. Światowa premiera nadchodzącego bestsellera już 12 września. Niestety nie mamy jeszcze informacji o polskim przekładzie.
Kim jest człowiek, który założył Teslę i przejął… Twittera?
Elon Musk to z pewnością jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci ostatnich lat. Założyciel m.in. Tesli, SpaceX, PayPala i Neuralink a także właściciel Twittera (od 2022 roku) należy do najbogatszych ludzi świata. A na pewno zajmował pierwsze miejsce pod względem posiadanego bogactwa w 2021 roku, kiedy jego majątek był szacowany na 340 mld. dolarów. W tym samym roku został również wybrany Człowiekiem Roku Tygodnia „Time” za „ogromną władzę i wpływ na rzeczywistość”.
Jednak w ostatnim czasie Elon Musk jest tematem portali informacyjnych nie ze względu na miliardowe sumy na koncie, a kontrowersyjne działania po przejęciu popularnego od lat serwisu społecznościowego – Twittera. Tak naprawdę burza wokół biznesmena rozpoczęła się, kiedy po raz pierwszy zaproponował przejęcie spółki za 43 miliardy dolarów, a potem wycofał się ze swojej decyzji. W odpowiedzi Twitter wytoczył mu proces sądowy, a Musk ostatecznie dokonał transakcji.
Po objęciu stanowiska właściciela spółki zwolnił dyrektora generalnego i dyrektora finansowego. Zapowiedział również ogromną redukcję etatów (75%!), wprowadził opłatę za znaczek weryfikacyjny, podczas gdy weryfikacji… nie było. W tej sprawie publicznie głos zabrał sam Stephen King. Zajął się również przywracaniem zbanowanych kont, a decyzje podejmował według wyników publicznej ankiety. W ten sposób zostało przywrócone konto byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa. Aktualnie wiadomo, że pod rządami Muska platforma straciła znaczne wpływy od reklamodawców i działa na granicy rentowności.
Najważniejsza biografia Elona Muska
52-letni Elon Musk może i nie budzi sympatii, ale trzeba mu przyznać, że jest wielkim innowatorem i wizjonerem XXI wieku. To dzięki niemu trwa eksploracja kosmosu, rozpowszechnienie elektrycznych samochodów i intensywne prace nad sztuczną inteligencją. Obserwując poczynania znanego przedsiębiorcy z Los Angeles, wielu z nas z pewnością zadaje sobie pytania: kim jest ten człowiek? Jak udało mu się osiągnąć tak wiele?
Elon Musk – czego o nim nie wiesz?
Walter Isaacson pozwala czytelnikowi poznać fascynującego przedsiębiorcę, zaczynając już od czasów jego dzieciństwa. Urodzony (28.06.1971) i wychowywany w RPA Elon Musk jako dziecko doświadczył przemocy fizycznej ze strony rówieśników. Był regularnie bity na placu zabaw, a jedno z pobić skończyło się tygodniowym pobytem w szpitalu. Przemocy doświadczał również od swojego ojca. Trudne doświadczenia pozostawiły nie tylko fizyczne rany na jego ciele. Żeby przetrwać, szybko stał się twardym mężczyzną-dzieckiem z ogromną odpornością na ryzyko, epickim poczuciem misji i pragnieniem dramatu. Funkcjonowanie w trybie kryzysowym i częste zmiany nastrojów należały do jego codzienności. Nie przeszkodziło mu to jednak nauczyć się programować w wieku 10 lat ani stworzyć i sprzedać swojej pierwszej gry w wieku 12 lat. Kiedy miał 17 lat, emigrował z Afryki Południowej do Kanady, gdzie początkowo wykonywał prace fizyczne, a później pracował w dziale IT banku. Na Uniwersytecie Pensylwanii zrobił licencjat w dziedzinie ekonomii i fizyki. Swoje pierwsze przedsiębiorstwo Zip2 założył w 1995 roku.
Walter Isaacson aż przez 2 lata towarzyszył biznesmenowi w codziennym życiu. Nie tylko rozmowy z nim, z jego rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami i przeciwnikami umożliwiły mu napisanie biografii Elona Muska. Miał on również możliwość obserwowania go na spotkaniach oraz uczestniczenia w wizytach w fabrykach. Jak czytamy w opisie książki:
Czy licząca blisko 700 stron biografia Elona Muska będzie równie wspaniała jak biografie Steve’a Jobsa, Alberta Eisteina czy Leonarda da Vinci, które wyszły spod pióra Waltersa Isaacsona? Co do tego nie mamy najmniejszych wątpliwości. Tym bardziej, że można spotkać się z poglądem, że to najważniejsza biografia dekady! Z niecierpliwością czekamy więc na zapowiedź polskiej premiery książki Isaacsona o Elonie Musku.
Skomentuj