Strona główna » Szykuje się premiera jednej z najważniejszej biografii dekady. Elon Musk oczami Waltera Isaacsona
Biografie Zapowiedzi i nowości

Szykuje się premiera jednej z najważniejszej biografii dekady. Elon Musk oczami Waltera Isaacsona

Biografia Elona Muska

Wybitny współczesny biograf, Walter Isaacson, napisał kolejną książkę o życiu znanej osoby. Tym razem, po znakomitych opowieściach o życiu m.in. Steve’a Jobsa, Leonardo da Vinci i Jennifer Dodunie, przyszła pora na poznanie życiorysu Elona Muska. Światowa premiera nadchodzącego bestsellera już 12 września. Niestety nie mamy jeszcze informacji o polskim przekładzie.

Kim jest człowiek, który założył Teslę i przejął… Twittera?

Elon Musk to z pewnością jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci ostatnich lat. Założyciel m.in. Tesli, SpaceX, PayPala i Neuralink a także właściciel Twittera (od 2022 roku) należy do najbogatszych ludzi świata. A na pewno zajmował pierwsze miejsce pod względem posiadanego bogactwa w 2021 roku, kiedy jego majątek był szacowany na 340 mld. dolarów. W tym samym roku został również wybrany Człowiekiem Roku Tygodnia „Time” za „ogromną władzę i wpływ na rzeczywistość”.

Jednak w ostatnim czasie Elon Musk jest tematem portali informacyjnych nie ze względu na miliardowe sumy na koncie, a kontrowersyjne działania po przejęciu popularnego od lat serwisu społecznościowego – Twittera. Tak naprawdę burza wokół biznesmena rozpoczęła się, kiedy po raz pierwszy zaproponował przejęcie spółki za 43 miliardy dolarów, a potem wycofał się ze swojej decyzji. W odpowiedzi Twitter wytoczył mu proces sądowy, a Musk ostatecznie dokonał transakcji.

Po objęciu stanowiska właściciela spółki zwolnił dyrektora generalnego i dyrektora finansowego. Zapowiedział również ogromną redukcję etatów (75%!), wprowadził opłatę za znaczek weryfikacyjny, podczas gdy weryfikacji… nie było. W tej sprawie publicznie głos zabrał sam Stephen King. Zajął się również przywracaniem zbanowanych kont, a decyzje podejmował według wyników publicznej ankiety. W ten sposób zostało przywrócone konto byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa. Aktualnie wiadomo, że pod rządami Muska platforma straciła znaczne wpływy od reklamodawców i działa na granicy rentowności.

Najważniejsza biografia Elona Muska

52-letni Elon Musk może i nie budzi sympatii, ale trzeba mu przyznać, że jest wielkim innowatorem i wizjonerem XXI wieku. To dzięki niemu trwa eksploracja kosmosu, rozpowszechnienie elektrycznych samochodów i intensywne prace nad sztuczną inteligencją. Obserwując poczynania znanego przedsiębiorcy z Los Angeles, wielu z nas z pewnością zadaje sobie pytania: kim jest ten człowiek? Jak udało mu się osiągnąć tak wiele?

Elon Musk – czego o nim nie wiesz?

Walter Isaacson pozwala czytelnikowi poznać fascynującego przedsiębiorcę, zaczynając już od czasów jego dzieciństwa. Urodzony (28.06.1971) i wychowywany w RPA Elon Musk jako dziecko doświadczył przemocy fizycznej ze strony rówieśników. Był regularnie bity na placu zabaw, a jedno z pobić skończyło się tygodniowym pobytem w szpitalu. Przemocy doświadczał również od swojego ojca. Trudne doświadczenia pozostawiły nie tylko fizyczne rany na jego ciele. Żeby przetrwać, szybko stał się twardym mężczyzną-dzieckiem z ogromną odpornością na ryzyko, epickim poczuciem misji i pragnieniem dramatu. Funkcjonowanie w trybie kryzysowym i częste zmiany nastrojów należały do jego codzienności. Nie przeszkodziło mu to jednak nauczyć się programować w wieku 10 lat ani stworzyć i sprzedać swojej pierwszej gry w wieku 12 lat. Kiedy miał 17 lat, emigrował z Afryki Południowej do Kanady, gdzie początkowo wykonywał prace fizyczne, a później pracował w dziale IT banku. Na Uniwersytecie Pensylwanii zrobił licencjat w dziedzinie ekonomii i fizyki. Swoje pierwsze przedsiębiorstwo Zip2 założył w 1995 roku.

Walter Isaacson aż przez 2 lata towarzyszył biznesmenowi w codziennym życiu. Nie tylko rozmowy z nim, z jego rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami i przeciwnikami umożliwiły mu napisanie biografii Elona Muska. Miał on również możliwość obserwowania go na spotkaniach oraz uczestniczenia w wizytach w fabrykach. Jak czytamy w opisie książki:

Rezultatem jest odkrywcza historia wewnętrzna, pełna niesamowitych opowieści o triumfach i zawirowaniach, która odpowiada na pytanie: czy demony, które napędzają Muska, są również tym, czego potrzeba do napędzania innowacji i postępu?

Czy licząca blisko 700 stron biografia Elona Muska będzie równie wspaniała jak biografie Steve’a Jobsa, Alberta Eisteina czy Leonarda da Vinci, które wyszły spod pióra Waltersa Isaacsona? Co do tego nie mamy najmniejszych wątpliwości. Tym bardziej, że można spotkać się z poglądem, że to najważniejsza biografia dekady! Z niecierpliwością czekamy więc na zapowiedź polskiej premiery książki Isaacsona o Elonie Musku.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować