Strona główna » Śmieszny kryminał – czy to może się udać? „Pozycja trupa” Magdaleny Kuydowicz
Kryminał i sensacja Recenzje

Śmieszny kryminał – czy to może się udać? „Pozycja trupa” Magdaleny Kuydowicz

Pozycja trupa

Kryminały kojarzą się nam zwykle z wartką akcją, drastycznymi scenami i zawiłymi wątkami, których rozszyfrowanie trwa czasami kilkaset stron… Tymczasem w księgarniach coraz częściej zaczynają pojawiać się komedie kryminalne, które łączą w sobie komiczne wątki z elementami grozy. Jedną z takich propozycji jest „Pozycja trupa” Magdaleny Kuydowicz. Czy to może się udać?

„Pozycja trupa”

Główną bohaterką książki jest Marianna. Kobieta dobiega czterdziestki, a jej mama bardzo pragnie, by ta wreszcie się ustatkowała i wyszła za mąż. Tymczasem Marianna lubi swoje zakręcone życie i nie bardzo chce cokolwiek w nim zmieniać. Na co dzień pracuje jako tłumaczka i jest narzeczoną słynnego dziennikarza śledczego. Niestety czuje się zmęczona, wypalona swoją pracą i zawiedziona relacją, która zdaje się zbliżać do zakończenia.

Marianna jest również zapaloną joginką, więc gdy pojawia się możliwość wyjazdu na kilkudniowy wypad na wieś, w trakcie którego będzie mogła praktykować asany, medytować, wyciszać się i jeść pyszne wegańskie posiłki, nie czeka zbyt długo i postanawia wyjechać. Nie wie jednak, że zarówno jej wyjazd, jak i jej narzeczonego oraz przyjaciółki z partnerem ma swoje drugie dno, a wszystkie wydarzenia, które dzieją się wokół niej, są co najmniej dziwne.

Czy to jest śmieszne?

Upragniony wyjazd bardzo szybko zamienia się w nieśmieszny żart. Jednego dnia znika kucharz, innego zaczynają pojawiać się coraz mniej przyjemne wymiany zdań, a bohaterowie zdają się być zupełnie przypadkowi. Marianna, która przygląda się całej wyjazdowej ekipie ma wrażenie, jakby znalazła się w dziwacznym filmie. Nic nie idzie tak, jak miało iść, a gdy jej przyjaciółka również znika, sprawy zaczynają przybierać dramatyczny obrót.

Początkowo ta książka była zabawna i lekka, dopiero z czasem zaczęło pojawiać się w niej coraz więcej niepokojących rozmów czy scen. Bohaterowie zostają umieszczeni w sielskiej okolicy, ale niestety wokół nich nic nie jest spokojne czy bezpieczne. Przez to czytelnicy mogą mieć lekki dysonans – czy to ma mnie bawić czy przerażać? Niestety sceny, które pozornie mają bawić, w rzeczywistości stają się po prostu komiczne, ale w negatywnym znaczeniu tego słowa.

Czy to się może udać?

Jeśli kochasz kryminały i na co dzień sięgasz po Cartera czy Czornyja, to komedia kryminalna wyda ci się żałosnym, kompletnie nietrafionym eksperymentem. Niestety, ale czytelnicy przyzwyczajeni do mocnych wrażeń, przez które zarywają noce, poczują się rozczarowani.

Jednocześnie mam wrażenie, że taki typ książek może spodobać się tym czytelnikom, którzy na co dzień wybierają lekkie romanse czy obyczajówki. Jeśli nie lubisz drastycznych książek, to komedia kryminalna może Ci pozwolić upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Z jednej strony poznasz coś nowego, „cięższego” niż zwykła obyczajówka, a z drugiej nie doświadczysz tych skrajnych emocji, których nie lubisz w trakcie czytania thrillerów. Dlatego zachęcam do sięgnięcia po komedię kryminalną. To stosunkowo nowy typ powieści, warto więc samodzielnie wyrobić sobie zdanie.

Książkę „Pozycja trupa” znajdziesz tutaj.

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉 Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować