Strona główna » „Siostry. O nadużyciach w żeńskich klasztorach”. Reportaż, który trzeba przeczytać
Polecenia Reportaże

„Siostry. O nadużyciach w żeńskich klasztorach”. Reportaż, który trzeba przeczytać

Siostry. O nadużyciach w żeńskich klasztorach

O życiu zakonnym mówi się niewiele. Każdy zakon ma swoje odrębne reguły, a zajrzenie w głąb klasztornych murów staje się praktycznie niemożliwe. A jednak coraz więcej kobiet znajduje w sobie odwagę, by odejść z miejsc, które je krzywdzą, wprawiają w myśli samobójcze i trwale traumatyzują. Niestety życie byłych zakonnic wciąż pozostaje dalekie od ideału… Reportaż Moniki Białkowskiej rewelacyjnie to obrazuje.

„Siostry. O nadużyciach w żeńskich klasztorach”

Kobiety, które postanawiają porzucić życie świeckie i wstąpić do zakonu, bardzo często kierują się duchowymi pobudkami. Szczerze wierzą w Jezusa, mają w sercu Ewangelię i są przekonane, że wiara chrześcijańska jest jedyną słuszną. Niestety, będąc już w murach klasztornych, bardzo dotkliwie i szybko przekonują się o tym, że wiara to jedno, ale życie w zgromadzeniu to drugie. Ich marzenia zderzają się z rzeczywistością, która bywa bolesna i brutalna.

Zakonnice regularnie stają się ofiarami sióstr przełożonych, które katorżniczą pracą, brakiem swobód i przemocą słowną doprowadzają je na skraj wytrzymałości fizycznej i psychicznej. A jednak komu mogą się poskarżyć, skoro żyjąc we wspólnocie, z założenia to w niej są rodziną? Niestety sporo sióstr nie jest w stanie wytrzymać takiego cierpienia. Pojawiają się myśli samobójcze, pojawia się druzgocząca świadomość, że nie są w stanie wytrwać w klasztorze, który miał być ich domem do końca życia.

Niektóre siostry znajdują w sobie odwagę i odchodzą. Wtedy od innych słyszą, że zdradziły samego Boga. Ludzie wokół nie rozumieją ich wyborów, bo i skąd mieliby wiedzieć, co działo się w czterech ścianach zakonu? U kobiet, które odeszły, pojawia się jeszcze większe poczucie winy i wyizolowanie. I to z tymi kobietami rozmawiała Monika Białkowska, która obnażyła prawdę o nadużyciach w kobiecych zakonach i ukazała, jak wiele cierpienia, upokorzeń i nadużyć muszą znosić przebywające w nich kobiety. Ta książka wciska w fotel, odziera ze złudzeń i kieruje wreszcie oczy tam, gdzie przez setki lat zaglądać nie było można.

Książkę „Siostry. O nadużyciach w żeńskich klasztorach” znajdziesz tutaj.

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉 Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować