Strona główna » „Psychopata w pracy, w rodzinie i wśród znajomych”. Jak działać?
Poradniki Recenzje

„Psychopata w pracy, w rodzinie i wśród znajomych”. Jak działać?

Psychopata w pracy, w rodzinie i wśród znajomych

O psychopatii powstaje coraz więcej wartościowych książek, dzięki którym osoby niezaznajomione z tematem dowiadują się, że częściej spotkają człowieka zaburzonego wśród sąsiedztwa, w pracy czy partnerstwie niż w postaci morderców czy złodziei. Tak, psychopatia to zaburzenie, które dotyczy blisko 4% osób (choć szacunki mówią o wyższym odsetku sięgającym nawet 12%). Jak więc się bronić i jak rozpoznać osobę niebezpieczną?

„Psychopata w pracy, w rodzinie i wśród znajomych”

Jarosław Gibas poruszył temat psychopatii i starał się wytłumaczyć, czym ona jest i jak można rozpoznać osobę zaburzoną. Wymienił konkretne sytuacje czy typy sformułowań używanych przez ludzi, którzy chcą manipulować innymi. Zwrócił uwagę na to, że takie zachowania najczęściej są bardzo subtelne, ponieważ nikt nie chce zostać rozpoznany. Głośne nazwanie czyjegoś zachowania „spala” psychopatę w pracy czy jakimkolwiek innym środowisku, w jakim on funkcjonuje.

Autor książki pokazał, jakie sygnały powinny zwrócić naszą uwagę oraz jak należy wtedy postępować. Podkreślił, że czasami nasza ocena może być błędna (czyjaś złośliwość może wynikać ze złego samopoczucia a nie z patologicznej potrzeby), dlatego też przygotował konkretne rady, które ułatwią Ci określenie motywacji zachowań konkretnego człowieka.

Gibas zwrócił uwagę na fakt, że każdy psycholog jasno podkreśla, że od psychopaty trzeba uciekać, jak najszybciej się uwolnić, uciąć wszelkie kontakty i maksymalnie ograniczyć szansę na to, że ten będzie w stanie się odezwać czy nas odnaleźć. Niestety życie nie zawsze jest takie proste, a z niektórymi osobami trzeba wytrzymać nawet przez lata. Co wtedy zrobić?

Strategie

Wiele miejsca w tej książce poświęcono strategiom unikania, ucinania wpływów psychopaty oraz rozpoznawania jego manipulacji i sposobów ich odwracania. Gibas pokazuje, jak reagować w konkretnych momentach, by być górą i nie pozwolić psychopacie mieszać w naszym życiu. Niestety wymaga to wypracowania konkretnych technik, uważności, analizowania sytuacji na bieżąco oraz odporności psychicznej.

Strategie proponowane przez autora pomogą Ci wytrzymać w toksycznym środowisku, gdy wiesz, że przynajmniej przez pewien czas nie jesteś w stanie go zmienić. I ta książka jest potrzeba i ważna, ponieważ w przypadku kontaktów z osobami zaburzonymi autor podkreśla potrzebę izolacji od nich, a niewiele mówi o tym, jak mądrze z nimi postępować. I to jest trudne, ale wykonalne, dlatego też warto ten poradnik przeczytać i pamiętać o tym, że nie wszyscy wokół są empatyczni.

Książkę „Psychopata w pracy, w rodzinie i wśród znajomych” znajdziesz tutaj.

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉 Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować