Strona główna » “Pandrioszka”. Reportaż Krystyny Kurczab-Redlich, autorki „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”
Polecenia Reportaże

“Pandrioszka”. Reportaż Krystyny Kurczab-Redlich, autorki „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”

Pandrioszka Krystyna Kurczab-Redlich

Po ponad 20 latach Wydawnictwo W.A.B. wznowiło pierwszy reportaż znanej polskiej reportażystki, Krystyny Kurczab-Redlich, który w 2000 roku ukazał się nakładem Wydawnictwa Rebis. Chociaż to ostatni tytuł Polki z 2016 roku „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina” przyniósł jej największą popularność, to właśnie „Pandrioszka” jest pozycją, którą trzeba przeczytać, by zrozumieć Rosję.

Trzecie wydanie najznakomitszego reportażu o Rosji

Krystyna Kurczab-Redlich to reporterka, która największy wschodni kraj zna od podszewki. W 1990 roku wraz ze swoim mężem Jerzym Redlichem, korespondentem Telewizji Polskiej, wyjechała do Rosji. Tam aż do 2004 roku pracowała jako korespondentka polskich mediów. Napisanie więc reportażu o państwie, w którym przyszło jej spędzić tyle lat, pozostawało tylko kwestią czasu. „Pandrioszka” ukazała się w 2000 roku i doczekała się jeszcze dwóch dodruków (2008, 2011). Jednak cały nakład książki ze względu na duże zainteresowanie tematem zniknął z półek księgarni, dlatego Wydawnictwo W.A.B. postanowiło wznowić ten tytuł.

A skąd ten tytuł? Co oznacza słowo „pandrioszka”? Krystyna Kurczab-Redlich zestawiła bowiem matrioszkę, najbardziej popularną rosyjską zabawkę z puszką Pandory. W ten sposób powstało słowo „pandrioszka” czyli twór, którym można określić Rosję.

Ku mojej radości ukazało się kolejne wydanie mojej pierwszej książki o Rosji “Pandrioszka” (puszka Pandory w matrioszce ;)). Książki bardzo osobistej, gdzie notuję impresje ze zderzenia z rosyjską rzeczywistością. Mówiący po polsku dziennikarz rosyjski z radia Swoboda, tak moją pracę podsumował: “Autorka lubi Rosjan, lubi bez lizusostwa…”, a opisuje Rosję “z taką przenikliwością i głębią, z jaką nie może się równać klasyczna w tej materii książka Rosjanie Hedericka Smitha”.

– Krystyna Kurczab-Redlich

Jaka jest prawdziwa Rosja?

Na stronach reportażu „Pandrioszka” przeniesiemy się do Rosji lat 90. XX wieku. U naszego wschodniego sąsiada zachodziło wówczas wiele zmian politycznych, obyczajowych i społecznych. Rosja jako kraj fascynuje – zachwyca jej kultura, sztuka, architektura, folklor, śpiewny język. Ale kiedy przychodzi zderzenie z rzeczywistością, nie jest już tak kolorowo. Codzienność jest bolesna, a życie ma gorzki smak. Fascynacja przechodzi w niezrozumienie tamtejszych mieszkańców. Dlaczego zachowują taką bierność? Dlaczego godzą się na cierpienie i brak wolności?

„Pandrioszka” jest książką ważną i w wielu swoich fragmentach bardzo przejmującą. Czuje się za nią duży zapas wiedzy autorki, zgromadzony podczas długich lat pobytu w Rosji, zapas przeżyć i doświadczeń. (…) Autorka ma nie tylko bystre, czujne oko, ale również ważny dla reportera – dobry słuch. (…) Krystyna Kurczab – Redlich stara się przekazać rosyjską rzeczywistość tak, jak ją widzi człowiek myślący po rosyjsku, rozumujący po rosyjsku.

– Ryszard Kapuściński

Jeśli zainteresowała Cię ta pozycja, reportaż Krystyny Kurczab-Redlich „Pandrioszka” kupisz tutaj.

Kasia