Strona główna » “Ostatni turnus”. Czuły przewodnik po wczasach w klimacie PRL-u
Reportaże Zapowiedzi i nowości

“Ostatni turnus”. Czuły przewodnik po wczasach w klimacie PRL-u

Ostatni turnus

Mimo życia w XXI wieku jakaś cząstka ciągnie Cię do czasów PRL-u? Z nutką nostalgii wspominasz wczasy w ośrodkach wypoczynkowych, kiedy jeszcze nikomu nie przychodziły na myśl zagraniczne wojaże all inclusive? Jeśli chociaż raz odpowiedziałaś/eś tak, mamy dla Ciebie lekturę idealną. Sięgnij koniecznie po najnowszą książkę Marcina Wojdaka „Ostatni turnus” i zafunduj sobie podróż do przeszłości.

Książka autora Cosmoderny

Marcin Wojdak to autor instagramowego profilu Cosmoderna, który w ruinach dostrzega coś więcej niż zwykły przechodzień. Okazuje się, że architekturze powojennego modernizmu tkwi duży potencjał. Fotograf zamieszcza więc na swoim koncie zdjęcia opuszczonych budynków oraz snuje wokół nich historie. Jednak szczególne miejsce w jego twórczości zajmują PRL-owskie ośrodki wypoczynkowe. Dlatego swoją debiutancką książkę poświęca właśnie im.

Marcin Wojdak zdecydował się wyruszyć w Polskę, by stworzyć zbiór nostalgicznych pocztówek z miejsc, które przypominają beztroskie „wczasy pod gruszą”. Oprócz serii niezapomnianych zdjęć dzieli się z czytelnikami również swoimi refleksjami nad światem, który znika bezpowrotnie. Jako czuły przewodnik autor – fotograf oprowadza po świecie, który odchodzi w zapomnienie. W książce znajdziemy więc najciekawsze przykłady architektury ośrodków wypoczynkowych z lat 60. i 70. Może sam pamiętasz urokliwie stołówki, archaiczne domki letniskowe bez łazienek czy pensjonaty pachnące kurzem? Część z tych placówek wciąż otwiera drzwi dla nowych gości. Jednak pozostałe niszczeją, bo przegrały walkę o uwagę wielbicieli egipskich plaż.

„Samo słowo jest już mocno niedzisiejsze. Wczasy nad Morzem Śródziemnym albo w Dubaju? Nie ma szans – za granicę jeździ się na urlop. Wczasów nie rezerwujesz przez internet ani nie lecisz na nie samolotem. Wczasy nie mogą byś all-inclusive ani last minute. (…) Na wczasy jedziesz w miejsca, które znasz od lat”.

Premierowe spotkanie z Marcinem Wojdakiem

Książka „Ostatni turnus. Pocztówki z wczasów w PRL-u” Wydawnictwa Znak trafi do księgarń już 1 czerwca. Natomiast kila dni po premierze miłośnicy PRL-u jak i twórczości fotografa będą mogli spotkać się z nim na żywo. Rozmowę z autorem przewodnika poprowadzi dziennikarka Aleksandra Boćkowska. Ale to nie wszystkie atrakcje. Na uczestników będzie czekać wyjątkowa wystawa zdjęć Marcina Wojdaka w dużym formacie.

Spotkanie odbędzie się 10 czerwca o godzinie 18 w Warszawie w Galerii MYSIA 3.

A jeśli chcesz sięgnąć po książkę, możesz zamówić ją już przedpremierowo tutaj.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować