Indie to kraj, w którym system kastowy znacząco wpływa na obyczajowość i prawa ludzi. Kobiety są podporządkowane mężczyznom i wciąż są opresjonowane. W 2014 roku Sonia Faleiro zobaczyła zdjęcie dwóch dziewcząt powieszonych na drzewie. Internauci wyjaśniali, że to dwie nastolatki, kuzynki. Jedna miała czternaście, druga szesnaście lat. Zostały zgwałcone i zamordowane przez mężczyzn z wyższej kasty…
Porządne dziewczyny. Zbrodnia i hańba w Indiach
Padma i Lalli były zaledwie nastolatkami. W śledztwie w sprawie ich gwałtu i zabójstwa popełniono wiele błędów. Ich rzeczy osobiste zostały zabrane z miejsca zbrodni, świadkowie wciąż zmieniali zeznania i pojawiało się mnóstwo nieścisłości. Dlatego też Faleiro próbuje zrekonstruować ostatnie chwile życia dziewcząt. Wyszły wieczorem do toalety, na dwór, bo nie miały jej w domu. W budynku nie było również bieżącej wody czy prądu. Ich życie było podporządkowane woli ojców i braci, którzy mieli wobec nich plany. Dziewczęta miały być wkrótce wydane za mąż i stać się zależne od kolejnych mężczyzn. Niestety przykład tych nastolatek nie jest odosobniony. To codzienność wielu kobiet w Indiach.
Książka Faleiro pokazuje, że tam kobieta nie może czuć się bezpiecznie nawet we własnym domu… Próbuje ukazać obyczajowość konserwatywnego kraju, zdominowanego przez patriarchat i podział na kasty. Przerażająca, ale bardzo ważna pozycja na rynku wydawniczym.
Jeśli i Ciebie zainteresowała, możesz kupić ją tutaj.
Skomentuj