Strona główna » Na językach! Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku i Krakowie
Książki dla dzieci Wydarzenia literackie

Na językach! Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku i Krakowie

Na językach! Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku

To już dziewiąta odsłona Festiwalu Literatury dla Dzieci, tym razem pod hasłem „Na językach”. W dniach 20-25 września 2022r. Gdańsk zamieni się w najlepsze dla miłośników literatury dziecięcej miejsce w Polsce. Organizatorzy wydarzenia przygotowali bowiem bogaty program, który uwzględnia obecność najlepszych polskich twórców książek dla dzieci i młodzieży.

Za organizacją Festiwalu Literatury dla Dzieci stoi Fundacja Burza Mózgów, która wspiera działania promujące kulturę wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Oprócz organizowania wspomnianego wydarzenia znana jest również z kampanii Biblioteka Przedszkolaka.

Języki się nam pomieszały. Miało to miejsce, jak powszechnie wiadomo, bardzo, bardzo dawno temu za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, za siedmioma prorokami u stóp Wieży Babel. Ale to nie było tak, że one się wymieszały i cześć. Nie! One się ciągle mieszają, plączą, szeleszczą, skrzypią i skrzeczą! Jest też tych mieszaczy-specjalistów cała masa. Porozmawiamy sobie z nimi, jak to jest z tymi językami – i co zrobić, żeby się dogadać! Poza językiem polskim na Festiwalu usłyszycie z pewnością i ukraiński, i wietnamski, a nawet psi i koci!

Program Festiwalu Literatury dla Dzieci w Gdańsku

Tegoroczny Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku zainicjuje wystąpienie Katarzyny Stoparczyk i Michała Rusinka. Ale to niejedyne spotkanie z najbardziej znanym polskim literaturoznawcą i tłumaczem podczas trwania wydarzenia. Organizatorzy zaprosili do udziału m.in.: Roksanę Jędrzejewską-Wróbel, Tinę Oziewicz, Agnieszkę Wolny-Hamkało, Agatę Królak, Piotra Sochę, Daniela de Latour. Gdańskiemu festiwalowi będą towarzyszyć wydarzenia w w Bibliotece Miejskiej Słupsku i Stacji Kultura w Rumi. Na chętnych czekają także „Czytanki po zachodzie słońca”, spacer po Stoczni Gdańskiej szlakiem pracujących tam niegdyś kobiet, koncert zespołu Czereśnie oraz plenerową, dwujęzyczną wystawę na podstawie bestsellerowej książki „Co robią uczucia?”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach 9. Festiwalu Literatury dla Dzieci jest bezpłatny. Obowiązują jednak wcześniejsze zapisy. Możesz zapoznać się ze szczegółowym programem oraz zapisać na interesujące Cię spotkania i warsztaty na stronie organizatora.

A kto nie będzie miał możliwości dotrzeć we wrześniu na święto literatury dziecięcej nad morze, może zawitać na drugą odsłonę festiwalu, tym razem na południu Polski, bo w Krakowie. Zapisz datę – 16-20 listopada.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować