“Między nami żywiołami” to nowa bajka produkcji Disney-Pixar. Miasto żywiołów, a w nim cztery klany: Wodniści, Glebiarze, Wietrzni i Ogniści. Czy uda im się żyć w zgodzie? Żywiołowa relacja dwójki głównych bohaterów – Iskry (ogień) i Wodka (woda) – wprowadzi do ich świata niemało zamieszania, ale też wiele nauczy ich samych i pozostałych mieszkańców Żywiołowa.
“Między nami żywiołami” – animowana bajka i książki
Opowieść o Wodku i Iskrze z ekranu została przeniesiona na papier. Książki opatrzone są pięknymi ilustracjami, które przywodzą na myśl ulubione momenty z filmowej wersji. Fabuła książek opartych na filmie “Między nami żywiołami” opowiada o tym, jak Wodek i Iskra próbują uratować Żywiołowo przed powodzią, która byłaby zgubna dla miasta. W dodatku ich wspólna wędrówka i dochodzenie sprawiają, że każdy z nich dowiaduje się czegoś o sobie samym. Szczególnie Iskra, bardzo emocjonalna i impulsywna, odkrywa w sobie wrażliwą, delikatną stronę. Bajka, poza fabułą dotyczącą piękna współpracy i magii przyjaźni, niesie jeszcze drugie przesłanie – o tym, jak poznawać i akceptować siebie. Razem z Iskrą uczymy się odkrywać swoje powołanie i walczyć o nie.
Miasto żywiołów – metafora społeczeństwa
“Między nami żywiołami” to również opowieść o podziałach społecznych. W Żywiołowie przedstawiciele wody i powietrza żyją w wysokich szklanych wieżowcach i można powiedzieć, że rządzą światem. Glebiarze, nieco wycofani i apatyczni, żyją w dole, są przedstawicielami stanu średniego. Ogniści są natomiast imigrantami. Żyją w Żywiołowie dopiero od dwóch pokoleń i nadal uważa się ich za margines społeczny. Przyjaźń Iskry i Wodnika okaże się przełomem w społeczeństwie żywiołów i może być komentarzem również dla naszego świata. Animacja “Między nami żywiołami” miała swoją premierę na festiwalu w Cannes (2023), a krytycy zwracają uwagę właśnie na społeczny wydźwięk filmu.
W recenzji Macieja Niedźwiedzkiego na portalu Filmweb.pl czytamy:
Książki oparte na bajce “Między nami żywiołami”:
Skomentuj