Strona główna » “Kubuś Puchatek u króla” i „Kubuś Puchatek i ja”, czyli kontynuacje przygód uwielbianego na całym świecie misia
Książki dla dzieci Zapowiedzi i nowości

“Kubuś Puchatek u króla” i „Kubuś Puchatek i ja”, czyli kontynuacje przygód uwielbianego na całym świecie misia

Miłośnicy przygód niedźwiadka o bardzo małym rozumku będą zachwyceni. Mimo że autor Kubusia Puchatka, A.A. Milne, umarł w 1956 roku, to wciąż kontynuowane są losy przyjaciół ze Stumilowego Lasu. W styczniu 2024 roku do księgarń weszły dwie nowe książeczki o Kubusiu – „Kubuś Puchatek u króla” i „Kubuś Puchatek i ja”, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Olesiejuk.

Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka”

„Kubuś Puchatek” ukazał się po raz pierwszy w 1926 roku. A.A. Milne napisał tę rozpoznawalną i uwielbianą książkę dla dzieci, mając 44 lata.

Inspiracją dla tej historii był jego własny syn Christopher Robin i jego maskotki, m.in. miś z domu towarowego Harrods. 2 lata później, w 1928 roku, do księgarń weszła kontynuacja przygód Kubusia, Krzysia i przyjaciół ze Stumilowego Lasu. Mimo że A.A. Milne był zachęcany do napisania kolejnych książek o Kubusiu Puchatku, spod jego pióra nie powstała żadna inna opowieść o misiu. Co prawda spełniał się dalej jako pisarz, ale nie napisał już żadnej książki dla dzieci. Jednak to właśnie Kubuś Puchatek zapewnił mi światową sławę.

Dalsze losy Kubusia Puchatka i Krzysia

Aktualnie w księgarniach możemy kupić nie tylko dwa klasyki literatury angielskiej dla dzieci – „Kubusia Puchatka” i „Chatkę Puchatka”. W 2010 roku w Polsce ukazała się książka Davida Benedictusa zatytułowana „Powrót do Stumilowego Lasu”. Natomiast w 2017 roku ukazała się książka „Nowe przygody Kubusia Puchatka”, która jest oficjalną kontynuacją losów Kubusia napisaną przy współudziale kilku pisarzy – Paula Brighta, Briana Sibleya, Jeanne Willis, Kate Saunders. Nie brakuje również wielu mniejszych książeczek i wariacji na temat przygód Kubusia w postaci krótszych jak i dłuższych opowiadań oraz wielu książeczek aktywnościowych. Kolejne pokolenia dzieci kochają równie mocno Kubusia Puchatka, dlatego jego popularność mimo upływu lat nic a nic nie maleje.

Widać, że twórczość A.A. Milne inspiruje współczesnych pisarzy, miłośników Kubusia Puchatka, do dziś. Kto więc uwielbia Kubusia, Prosiaczka, Krzysia jak i pozostałych przyjaciół, z pewnością ucieszy się z informacji, że można już kupić dwa kolejne tytułu o misiu, który kocha miodek. Napisała je Jeanne Willis, która jest współautorką „Nowych przygód Kubusia Puchatka”. Ma tak bogatą wyobraźnię, że wymyśla nie tylko dalsze przygody Kubusia. Brytyjska autorka napisała ponad 150 książek dla dzieci i została wielokrotnie doceniona za swoją twórczość. Otrzymała m.in. Red House Children’s Book Award oraz Srebrny Medal prestiżowej nagrody Nestle Smarties Book Prize.

Kubuś Puchatek u króla”

Kubuś Puchatek u króla

W tej rymowanej historyjce Joanne Willis przenosi czytelnika do zimowego Londynu. Kubuś, Krzyś i Prosiaczek wybrali się do miasta na wycieczkę. Podczas zabawy w królewskim ogrodzie w jednej z zasp Kubuś przypadkiem znajduje królewską koronę. Krzyś decyduje, że należy zwrócić zgubę właścicielowi, dlatego przyjaciele udają się do Pałacu Buckingham.

Kubuś Puchatek i ja”

Kubuś Puchatek i ja

W tej książeczce o Kubusiu Puchatku również nie zabrakło rymowanego tekstu i pięknych, całostronicowych ilustracji Marka Burgessa.

Kubuś bawi się z Krzysiem, ale towarzyszy im poczucie, że ktoś chce do nich dołączyć. Próbują policzyć, ilu ich jest, ale ponieważ nie za dobrze idzie im z matematyką, odwiedzają Sowę. W końcu Sowa zawsze wszystko wie.

Kasia