Strona główna » Kryminalny Debiut Roku 2021. Znamy tegorocznych finalistów
Aktualności ze świata książki Kryminał i sensacja

Kryminalny Debiut Roku 2021. Znamy tegorocznych finalistów

Kryminalny Debiut Roku 2021. Znamy finalistów

Spośród 26 zgłoszonych przez wydawców powieści jury wybrało trzy tytuły, które przeszły do ścisłego finału Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego na Kryminalny Debiut Roku 2021.

W skład tegorocznej kapituły zasiedli: Ryszard Ćwirlej (przewodniczący), Katarzyna Puzyńska, Agata Koss-Dybała, dr hab. Rafał Moczkodan. Wydawcy mieli czas do 16 maja 2022r., by zgłosić swoje propozycje nominowanych. Łącznie nadesłanych zostało 29 powieści, jednak 3 z nich nie spełniły kryterium bycia debiutem powieściowym. Jury zdecydowało, że o nagrodę powalczą:

Zwycięzcę nagrody Kryminalny Debiut Roku 2021 poznamy już 26 listopada podczas gali finałowej, która odbędzie się w Teatrze Muzycznym w Toruniu. Autor/autorka wybranej powieści otrzyma nagrodę w wysokości 25 tys. złotych oraz pamiątkową statuetkę autorstwa Sebastiana Mikołajczaka, rzeźbiarza-medaliera z Torunia. Warto zaznaczyć, że to jedyna w Polsce nagroda literacka, która honoruje debiutantów w literaturze gatunkowej. Jej fundatorem jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, organizatorem – Książnica Kopernikańska w Toruniu we współpracy z Fundacją Kult Kultury.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować