Strona główna » Finaliści konkursu Grand Press – Książka Reporterska Roku 2022
Aktualności ze świata książki Reportaże

Finaliści konkursu Grand Press – Książka Reporterska Roku 2022

Grand Press - Reporterska Książka Roku 2022

Do tegorocznej 26. już edycji konkursu Grand Press – Książka Reporterska Roku 2022 zostało nadesłanych 72 propozycji książek. Dziś 16 listopada jury ogłosiło finałowe 10 tytułów, które powalczą o tytuł tegorocznego laureata.

Grand Press – Książka Reporterska Roku to nagroda, która przyznawana jest publikacji o wysokich walorach merytorycznych, warsztatowych i językowych. Jury, podejmując decyzję, zwraca również uwagę na wrażliwość etyczną i społeczną autora przy zachowaniu zasad warsztatu dziennikarskiego oraz pogłębioną analizą rzeczywistości, wykorzystującą wiedzę, dociekliwość i rzetelność autora.

W jury konkursu Grand Press – Książka Reporterska Roku 2022 zasiedli: Roman Kurkiewicz, Weronika Mirowska, Beata Stasińska, Małgorzata Szejnert oraz Michał Żakowski. W wyniku obrad zdecydowali, że w finałowej dziesiątce znaleźli się:

Jury czeka teraz drugi etap prac, podczas którego z 10 książek wyłonią najlepszych 5 tytułów, a następnie wskażą zwycięską publikację. Ich wybór poznamy 13 grudnia podczas jubileuszowej gali Grand Press 2022 w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Transmisję na żywo z tego wydarzenia będzie można oglądać na kanale TVN24, na stronie wp.pl i press.pl oraz na Facebooku magazynu „Press”.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku nagroda Grand Press – Reporterska Książka Roku 2021 powędrowała do Katarzyny Wężyk. Reporterka otrzymała ją za książkę „Aborcja jest” (Wydawnictwo Agora).

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować