Rzadko się zdarza, by powieść wydana 10 lat temu wciąż miała się całkiem dobrze na rynku książki. Chyba że mowa o popularnym, nagradzanym literackimi wyróżnieniami pisarzu. Ale mowa tu o autorze, którego wciąż znamy pod pseudonimem jako Piotra C., a jego pierwsza książka tak wielu zachwyca, jak burzy, szczególnie ze względu na procentową zawartość wulgaryzmów na 194 stronach. Mowa o „Pokoleniu Ikea” czyli bestsellerowej historii cynicznego 35-latka z Warszawy, która wkrótce doczeka się filmowej adaptacji.
Szczera spowiedź trzydziestokilkulatka
„Pokolenie Ikea” Piotra C., jeśli potraktuje się zbyt dosłownie, może burzyć. W końcu bohater tej powieści to młody prawnik, który w głowie ma tylko imprezy, kobiety na jedną noc i daleko mu do zobowiązań. W zasadzie to pracuje nad listą kochanek, których imiona zaczynają się na każdą literę alfabetu. Poza przelotnymi, nic nie znaczącymi romansami, żyje po to, żeby pracować w warszawskiej korporacji, oczywiście w szklanym wieżowcu, bo dzięki pracy może spłacać kredyty.
Czy tak właśnie wygląda życie współczesnych 30-latków? Ciągłe oddawanie się przyjemnościom, niepohamowane korzystanie z aplikacji randkowych, by zaliczyć szybki numerek i maksymalnie konsumpcyjny styl życia? Do tego nieustanne przekleństwa, które pojawiają się niemal w każdej rozmowie. To lektura raczej do pośmiania się dla czytelników zdystansowanych do życia. Raczej nie skłania do głębszych przemyśleń i nie spodoba się czytelnikom ceniącym ambitną polską prozę.
Satyra na pokolenie współczesnych 30-latków
Autor w przerysowany sposób przedstawił portret dzisiejszych dorosłych. Jeśli porównać ostatnie 10 lat, może okazać się, że jest on jeszcze bardziej aktualny niż w 2012 roku, kiedy ukazała się książka „Pokolenie Ikea”. Bierzemy coraz więcej kredytów. Wymieniamy każdą rzecz, sprzęt i… związki bez większego bólu serca. A widok ikonki Tindera na wyświetlaczu telefonu znajomego/znajomej nie wywołuje już sensacji.
I właśnie w tych czasach reżyser Dawid Gral postanowił przenieść powieść Piotra C. na duży ekran. W rolach głównych jako Piotra Czarnego zobaczymy Bartosza Gelnera („Sala samobójców”, „Czas honoru”). Jako Olga będzie towarzyszyć mu Michalina Olszańska („Ja, Olga Hepnarova”, „Miasto 44”), a w rolę matki wcieli się Majka Jeżowska. Premiera filmowej adaptacji książki „Pokolenie Ikea” planowane jest na 10 marca 2023 roku. A jak czytamy w opisie zapowiadającym film:
Jeszcze nie czytałaś/eś „Pokolenia Ikea” Piotra C.? Najnowsze wznowienie powieści możesz kupić TUTAJ.
Skomentuj