Strona główna » Gdzie jesteś, piękny świecie? Nowy bestseller Sally Rooney
Bestsellery Literatura piękna Zapowiedzi i nowości

Gdzie jesteś, piękny świecie? Nowy bestseller Sally Rooney

Jeśli znacie już Normalnych ludzi, a premiera książki Rozmowy z przyjaciółmi była dla Was najlepszym prezentem ubiegłego roku, to jesteśmy pewni, że ta wiadomość Was zachwyci. W Polsce nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się właśnie najnowsza książka Sally Rooney, której pióro pokochał cały świat.

Zagraniczne wydanie powieści Beautiful world, Where are you, które miało swoją światową premierę 7 września 2021 roku, obiło się szerokim echem wśród wszystkich miłośników twórczości młodej, irlandzkiej pisarki. Według doniesień, to właśnie Gdzie jesteś, piękny świecie  jest tą najbardziej wyczekiwaną i prawdopodobnie najlepszą książką Sally Rooney. Pisarka urodzona w 1991 roku, zwana „Salingerem dla generacji Snapchata”, dała się już poznać jako wnikliwa obserwatorka wcale niełatwych relacji – i tych związkowych, i tych przyjacielskich, dlatego bez problemu możecie domyślić się, o czym jest jej nowa książka.

O czym jest najnowsza książka Sally Rooney

Główną bohaterką jest Alice, pisarka, która proponuje wspólną podróż do Rzymu Felixowi, dopiero co poznanemu na Tinderze pracownikowi magazynu wysyłkowego. Tymczasem jej najlepsza przyjaciółka Eileen mierzy się z trudnymi emocjami po rozstaniu ze swoim chłopakiem i zaczyna flirtować z Simonem, kolegą z czasów dzieciństwa. Alice, Felix, Eileen i Simon to młodzi ludzie zbliżający się do 30-tki. Jednak mimo młodego wieku, życie już daje się im we znaki. Pożądają się, zwodzą, spotykają i rozstają. Uprawiają seks, martwią się o seks, martwią się o swoje przyjaźnie. Mogłoby się wydawać, że w ich życiu nie ma niczego szczególnego. W końcu każdy z nas mierzy się z podobnymi doświadczeniami. Każdy z nas zakochuje się nie zawsze szczęśliwe i potem leczy złamane serce. Każdy z nas martwi się o świat, w którym żyjemy i każdy z nas zadaje sobie codziennie pytanie – gdzie jesteś, piękny świecie?

Niezwykle interesującą częścią nowej książki Sally Rooney stanowią długie filozoficzne maile. Przyjaciółki Alice i Eileen dzielą się swoimi opiniami na tematy, które je martwią – m.in. związki, polityka, seks, macierzyństwo, przyjaźń, zbliżająca się zagłada Ziemi, sens pisania książek. Młode kobiety próbują znaleźć miłość i swoje miejsce w świecie, na który patrzą z niepokojem.  Bo czy możemy zaznać szczęścia, kiedy cały czas mierzymy się z politycznymi i środowiskowymi zagrożeniami?

„Czyż nie jesteśmy godnymi pożałowania dziećmi urodzonymi w czasach, gdy skończył się świat?”

Tytuł: Gdzie jesteś, piękny świecie
Tekst: Sally Rooney
Przekład: Jerzy Kozłowski
Wydawnictwo: W.A.B.
Data premiery: 9.03.2022

Książkę znajdziecie tutaj: Gdzie jesteś, piękny świecie

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować