Strona główna » „Empuzjon”. Pierwsza powieść Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Nagrody Nobla
Literatura piękna Zapowiedzi i nowości

„Empuzjon”. Pierwsza powieść Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Nagrody Nobla

Empuzjon

Wydawnictwo Literackie podało oficjalną datę premiery najnowszej książki naszej polskiej noblistki. Empuzjon trafi do księgarń już 1 czerwca.

Trochę trzeba było poczekać, ale już wiemy. Olga Tokarczuk napisała nową powieść po ośmiu latach przerwy. Przypomnijmy, że ostatnią wydaną przez Wydawnictwo Literackie były Księgi Jakubowe czyli powieść, której angielski przekład ma aktualnie szansę zdobyć Międzynarodową Nagrodę Bookera. Co prawda po 2014 roku, w którym ukazały się bestsellerowe Księgi Jakubowe, czytelnicy mogli również zapoznać się z wyjątkową książką powstałą we współpracy z Joanną Concejo Zgubiona dusza (2017), ze zbiorem opowiadań Opowiadania bizarne (2018) oraz zbiorem esejów Czuły narrator (2020). Jednak tym, na co każdy z nas najbardziej czekał, było ogłoszenie premiery nowej powieści. Tak też się stało.

11 kwietnia Wydawnictwo Literackie potwierdziło, że 1 czerwca ukaże się nowa książka Olgi Tokarczuk i można już ją zamawiać w przedsprzedaży. Poznaliśmy również okładkę powieści autorstwa polskiej artystki Joanny Concejo, która stworzyła również projekty do pozostałych dzieł pisarki.

O czym jest nowa powieść Olgi Tokarczuk?

Przenosimy się do 1913 roku do uzdrowiska Görbersdorf, które znajduje się na Dolnym Śląsku. Liczące przeszło 50 lat specjalistyczne sanatorium niesie pomoc osobom cierpiącym z powodu chorób „piersiowych i gardlanych”. Bohaterem 400-stronicowej powieści jest Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa. Z powodu rozwijającej się choroby przyjeżdża do uzdrowiska, mając nadzieję na powstrzymanie swoich dolegliwości, a może i ich całkowite wyleczenie. Jednak czy nowatorskie metody i krystalicznie czyste powietrze są wystarczające w starciu z jednoznacznie brzmiącą diagnozą? Tuberculosis. Gruźlica…

Mieczysław Wojnicz mieszka w Pensjonacie dla Panów, gdzie poznaje pozostałych kuracjuszy z różnych części Europy. Mężczyźni, których połączyła choroba, przy nalewce Schwärmerei omawiają najważniejsze sprawy tego świata. Zastanawiają się m.in., czy w Europie istnieje zagrożenie wojną, czy demony są prawdziwe, jaki ustrój polityczny jest najlepszy. Lecz palące światowe tematy to nie wszystko. Okazuje się, że w górskich okolicach sanatorium rozgrywają się tragiczne wydarzenia. Główny bohater, mimo że zajęty jest ukrywaniem prawdy o sobie, staje się coraz bardziej zafascynowany budzącymi grozę zagadkami. Niestety nie wie, mroczne siły już wzięły go sobie na cel.

Olga Tokarczuk w Empuzjonie odsłania przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić.

Książkę w przedsprzedaży możecie zamówić tutaj: Empuzjon

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować